Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Polski rząd popiera proponowane przez Francję zmiany, ale ma kilka zasadniczych uwag

22 grudnia 2015
Tzw. przegląd zdrowotny Wspólnej Polityki Rolnej to sprawdzian, które z jej elementów sprawdziły się, a które trzeba zmienić. Komisja Europejska zaproponowała między innymi zwiększenie produkcji zbóż poprzez zniesienie obowiązkowego odłogowania oraz „poluzowanie” systemu limitowania produkcji mleka. Ale tu polski rząd proponuje dużą ostrożność.

Marek Sawicki – minister rolnictwa: ze wzrostu produkcji wiąże się sytuacja możliwości ulokowania tego produktu na rynku i spadek cen. Więc tutaj nie ma dobrego rozwiązania.

Zdecydowanie opowiadamy się natomiast za oddzieleniem wysokości dopłat bezpośrednich od wielkości produkcji. Tymczasem w krajach starej Piętnastki część dopłat wciąż jest uzależniona od historycznych danych o produkcji. Chcemy to zlikwidować, aby szybciej dojść do wyrównania wysokości dopłat bezpośrednich między starymi, a nowymi członkami Wspólnoty. To podstawowe zadanie rządu zgodnie uważają posłowie opozycji i koalicji.

Piotr Józef Klim – poseł PO: powinniśmy zmieniać tego typu działanie, żeby warunki gospodarowania dla polskich rolników były takie same jak dla rolników w całej UE.
Wojciech Mojzesowicz – poseł PiS: główna sprawa - biorąc pod uwagę, że w całej Europie - wyrównały się koszty produkcji, koszty pracy. Jak najszybciej to żeśmy stawiali w poprzednich okresach, żeby jak najszybciej dojść do tego samego wsparcia.

Jest jeszcze problem tzw. modulacji, czyli przeniesienia części dopłat bezpośrednich na rzecz funduszy na rozwój wsi. Ta zasada ma obowiązywać tylko największe gospodarstwa. Zdaniem naszego rządu niepotrzebnie, bo będzie to dotyczyło tylko 3% naszych rolników
Marek Sawicki - minister rolnictwa: jeśli to dotyczyć będzie zaledwie 13 tysięcy gospodarstw - to myślę, że Komisja Europejska akurat ten element zmian dla Polski odpuści.

Polski rząd podczas negocjacji będzie się natomiast domagał powstania specjalnego funduszu, który ma ratować poszczególne branże w sytuacjach kryzysowych.

POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę