Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Polska w UE to mniejsza luka rozwojowa

2 maja 2003

Jak wynika z raportu Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej, po wejściu Polski do Unii Europejskiej zmniejszy się luka rozwojowa dzieląca Polskę od państw członkowskich. Do 2014 r. Polska powinna osiągnąć poziom PKB równy 31 proc. średniego w krajach Unii.

Z przygotowanego przez polskie ośrodki badawcze dokumentu "Bilans korzyści i kosztów przystąpienia Polski do Unii Europejskiej" wynika, że w 2004 r. polski PKB na głowę mieszkańca stanowić będzie ok. 21 proc. średniego PKB w UE, według bieżących kursów walutowych.

W latach 2005-2007 tempo wzrostu PKB powinno wynieść nieco powyżej 5 proc. przy spożyciu rosnącym w tempie ok. 4 proc. i wzroście inwestycji ok. 12-14 proc. rocznie. Oznacza to, że po akcesji nastąpi kilkuletni boom inwestycyjny i konsumpcyjny. Deficyt obrotów bieżących w relacji do PKB stopniowo wzrośnie do 5 proc., co nie będzie jednak tworzyć zagrożenia dla stabilności gospodarczej Polski" – czytamy w raporcie.

Wskutek wzrostu importu (w znacznej części inwestycyjnego i zaopatrzeniowego) w bilansie płatniczym nastąpi pogorszenie o 2 punkty procentowe salda handlowego, wzrośnie jednocześnie napływ kapitału netto z Unii.

W latach 2008-2010 możliwości rozwoju dotychczasowego modelu gospodarczego, opierającego się na szybkim wzroście popytu krajowego, ulegną stopniowemu osłabieniu. Dynamika wzrostu spożycia obniży się do ok. 4 proc., inwestycji do 7 proc., zaś wzrostu PKB do ok. 4 proc.

Tempo rozwoju eksportu i importu, po gwałtownym wzroście w latach poprzednich, obniży się do ok. 7 proc., zaś deficyt obrotów bieżących oscylować będzie wokół 4 proc. PKB.

Od 2011 r. gospodarka wejdzie na nową ścieżkę przyspieszonego wzrostu gospodarczego, związanego z wyraźną poprawą konkurencyjności, wzrostem jakości i wielkości majątku produkcyjnego. Tempo wzrostu eksportu podniesie się do ok. 8-9 proc., przy imporcie rosnącym o ok. 7-8 proc. rocznie.

Opisanym etapom wzrostu PKB towarzyszyć będzie rosnąca stabilizacja makroekonomiczna. Po przystąpieniu do Unii Polska przystąpi do mechanizmu kursowego (ERM II), stabilizując kurs złotego wobec euro.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę