Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Polska nie spełnia kryteriów wejścia do strefy euro

21 października 2004

Polska nie spełnia żadnego z pięciu kryteriów wejścia do strefy euro. Takie są wnioski raportu, który Komisja Europejska przedstawiła w środę w Brukseli.

Polsce może nie udać się obniżyć deficytu budżetowego poniżej 3 proc. PKB w planowanym czasie, czyli do 2007 roku - oceniono w raporcie Komisji. Oznaczać to może, że nasze wejście do strefy euro dwa lata później, jak przewiduje rząd, stoi pod znakiem zapytania.

Polska i Węgry to jedyne spośród analizowanych krajów, które nie spełniają żadnego z pięciu kryteriów wejścia do strefy euro - co wyraźnie pokazuje raport, przygotowany przez komisarza ds. gospodarczych i walutowych, Joaquima Almunię. Wyraził  on nadzieję, że następny raport, który Komisja przygotuje za dwa lata, będzie bardziej pozytywny.

Spełnianie kryteriów wejścia (do strefy euro) wymagało wielu wysiłków od nowych krajów członkowskich - powiedział Almunia podczas prezentacji raportu. Dokonano postępów, ale droga, która wiedzie do przyjęcia euro, wymaga dalszych wysiłków.

Raport dotyczy Szwecji i dziesięciu nowych krajów członkowskich, które deklarują akcesję do strefy euro, w przeciwieństwie do Wielkiej Brytanii i Danii, które wynegocjowały możliwość zachowania własnej waluty. Polska nie spełnia ani kryterium inflacji (we wrześniu br. 4,4 proc. licząc rok do roku), która powinna być zbliżona do tej w strefie euro (we wrześniu 2,1 proc.), ani kryterium stóp procentowych (w Polsce stopa referencyjna wynosi 6,5 proc., zaś podstawowa stopa Europejskiego Banku Centralnego 2,0 proc.), ani kryterium stabilności walutowej i kryterium zgodności narodowych aktów prawnych dotyczących NBP z unijnymi wymaganiami. Te informacje nie są oczywiście niczym nowym dla ekonomistów.

Przede wszystkim jednak - co raport jasno pokazuje - największe kłopoty sprawia nam i pozostałym nowym krajom członkowskim deficyt budżetowy. Powinien wynosić mniej niż 3 proc. PKB, byśmy mogli wejść do strefy euro. Autorzy raportu wątpią w możliwość spełnienia przez Polskę tego kryterium w 2007 roku, co pozwoliłoby nam wejść do strefy euro dwa lata później, zgodnie z planem rządowym.

Według raportu, istnieje ryzyko, że przewidziane w planie Hausnera oszczędności budżetowe będą w rzeczywistości mniejsze. Środki przyjęte bądź dyskutowane w parlamencie stanowią około 25- 30 proc. planowanych oszczędności - odnotowano w dokumencie. Poza tym, zdaniem autorów raportu, liczba określająca deficyt może wzrosnąć o 1,6 procenta PKB (wg szacunków rządu na koniec br. deficyt budżetowy wyniesie 5,7 proc., a w przypadku wyłączenia OFE z finansów publicznych ponad 7 proc.), jeśli Eurostat (unijne biuro statystyczne) nakaże nam zmienić metodę księgowania narodowych transferów do funduszu emerytalnego.

Żaden z jedenastu analizowanych krajów nie spełnia w pełni kryterium zgodności ustawodawstwa narodowego z unijnym, chociaż ustawodawstwo Estonii, Cypru, Litwy, Łotwy i Malty jest w pełni dostosowane, jeżeli chodzi o instytucjonalną niezależność ich centralnych banków. Zdaniem funkcjonariusza Komisji Europejskiej, z którym rozmawiał PAP, zapis o niedoskonałości NBP ma charakter rekomendujący. "Jest nieźle, ale można tę niezależność jeszcze poprawić " - powiedział.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę