Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Polska może wykorzystać 12 mld euro z kasy Unii

24 marca 2004

Akcesja Polski do Unii Europejskiej to nie tylko przystąpienie do największego rynku na świecie, ale także możliwość wykorzystania w najbliższych latach 12 mld euro - poinformował komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Frederik Bolkestein na wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie.

Dodał, że pieniądze te mogą być skierowane na infrastrukturę, badania i inne obszary potrzebujące wsparcia.

Frederik Bolkestein ocenia, że większość pracy związanej z przystąpieniem Polski do Unii została wykonana, choć są jeszcze cztery obszary, które wymagają "szczególnej staranności".

Są to sprawy związane ze wzajemnym uznawaniem kwalifikacji zawodowych, swobodnym przepływem towarów (chodzi zwłaszcza o import używanych samochodów), wcieleniem w praktyce dorobku Unii w kwestiach związanych z regulacją rynków papierów wartościowych i usług inwestycyjnych.

Jedną z tych spraw jest też problem ochrony własności przemysłowej i intelektualnej. "Martwi nas fakt, że istnieje bardzo wiele podróbek na polskim rynku, straty idą w miliardy euro" - powiedział Bolkestein.

Pytany o stanowisko w sprawie wprowadzenia w Polsce zerowej stawki VAT na internet, Bolkestein oświadczył: - Jesteśmy przekonani, że sektor usług świadczonych elektronicznie ma ogromny potencjał wzrostu, ale musimy upewnić się, że istnieją rzetelne warunki konkurencji między tego typu usługami a usługami świadczonymi w sposób tradycyjny. Stąd też nie możemy wprowadzać dyskryminacyjnych stawek podatkowych dla jednych lub drugich usług, aby nie zniekształcić warunków konkurencji - powiedział.

Komisarz wyjaśnił, że Komisja Europejska stara się w tej chwili uporządkować przepisy dotyczące VAT, ponieważ na obszarze Unii istnieje kilka stawek podatkowych. Komisja chce uprościć ten system i wprowadzić porządek, co nie jest łatwe ze względu na wymóg jednomyślności w głosowaniu nad polityką podatkową. - Dlatego jesteśmy w połowie tego procesu - dodał.

- Mam nadzieję i ufam, że Komisji uda się przekonać polski rząd, aby dostosował się do ogólnych przepisów unijnych dotyczących handlu elektronicznego z jednej strony, a wymiaru podatku z drugiej strony - powiedział Bolkestein.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę