Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Po wizycie prezydenta Litwy

6 stycznia 2003

W piątek (03.03.03) przebywał w Polsce z roboczą 4,5-godzinną wizytą prezydent Litwy – Valdasem Adamkusem. Odbył w tym czasie rozmowy z prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim i z marszałkiem Sejmu Marekiem Borowskim.

Obaj prezydenci uznali, że stosunki polsko-litewskie są w bardzo dobrym stanie. Na konferencji prasowej po spotkaniu z Adamkusem Aleksander Kwaśniewski powiedział: Z ogromną satysfakcją stwierdzam, że stosunki polsko-litewskie są w bardzo dobrym stanie. Udało się przez ten czas zrealizować wszystkie najważniejsze cele, jakie sobie nawzajem stawialiśmy. I dodał, że jego zdaniem m.in. dzięki polskiej aktywności Litwa została zaproszona do NATO, co było wydarzeniem historycznym, wydarzeniem, które zamyka wiele rachunków po II wojnie światowej. Zdaniem polskiego prezydenta dołączenie Litwy do NATO oznacza kolejny fragment granicy bezpiecznej, dobrą współpracę wojskową między naszymi krajami, dobre współdziałanie polityczne oraz więcej bezpieczeństwa i dla Polski i dla całego regionu Europy Środkowej i Bałtyckiej.

Do sprawy NATO odniósł się też litewski prezydent, dziękując za pomoc Polski w dążeniach jego kraju do NATO. Jak zaznaczył Polska pomogła szybko osiągnąć Litwie wymagane natowskie standardy. 

Kwaśniewski zapowiedział kontynuację współpracy Polski i Litwy na dalszej drodze do Unii Europejskiej, szczególnie wokół referendów akcesyjnych, które planowane są na Litwie 11 maja, a w Polsce 8 czerwca. Zdaniem Adamkusa oba państwa mogą mieć istotny wkład w politykę Unii wobec jej przyszłych wschodnich sąsiadów. 

Prezydenci zapowiedzieli realizację wspólnych projektów infrastrukturalnych, w celu tworzenia, jak mówił Kwaśniewski, krwioobiegu dla wymiany ludzi i obrotu gospodarczego. Priorytetami są: szybka droga dla ruchu samochodowego Wilno-Warszawa, szybka kolej oraz przeprawa promowa, szczególnie dla transportu ciężarowego, między Kłajpedą a Świnoujściem. W planach jest również przyłączenie litewskiego systemu energetycznego do systemu polskiego, który od 1995 r. jest włączony do sieci energetycznej UE.

Prezydenci podkreślili przyjacielski wymiar swoich kontaktów. Kwaśniewski życzył Adamkusowi powodzenia w drugiej turze wyborów prezydenckich na Litwie, które odbędą się w niedzielę. Adamkus stara się o prezydenturę na drugą, pięcioletnią kadencję.

Valdas Adamkus spotkał się również z marszałkiem Sejmu Marekiem Borowskim. Jak powiedział marszałek, panowie rozmawiali przede wszystkim o wspólnej przyszłości w UE. Borowski poinformował, że celem na przyszłość są wspólne starania Polski, Litwy i innych krajów obecnie kandydujących do UE o przesunięcie pewnych środków ze wspólnego budżetu unijnego na rzecz krajów Europy Centralnej i Wschodniej, tak by postęp cywilizacyjny w naszych krajach był szybszy.

Marszałek jest takiego samego zdania jak prezydent, również mówił o bardzo bliskich stosunkach polsko-litewskich. Borowski zaznaczył, że fakt odwiedzin przed drugą turą wyborów prezydenckich na Litwie oznacza jedno:  Adamkus uważa, że podkreślanie dobrych kontaktów z Polską jest elementem, który liczy się w opinii wyborców litewskich.

Borowski i Adamkus rozmawiali także o propozycjach zmian w litewskich ustawach o mniejszościach narodowych i oświacie, przeciwko którym protestują Polacy mieszkający na Litwie. Marszałek oświadczył, że prace nad zmianami zostały odłożone w czasie, ale według niego problemy mniejszościowe już wkrótce zostaną rozwiązane. Wydaje się, że im bliżej jesteśmy UE, tym prędzej rozwiążemy problemy mniejszości narodowych i prezydent Adamkus jest w tej sprawie człowiekiem niezwykle otwartym – podkreślił.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę