Ponad 4 miliony złotych straciła Opolszczyzna z programu Sapard. Województwo, jako jedyne w kraju, nie wykorzystało przyznanej mu puli.
W związku z tym wspomniana kwota trafiła do innych regionów Polski. Opolszczyźnie przyznano prawie 25 milionów złotych. Wnioski o dofinansowanie inwestycji infrastrukturalnych – odprowadzania i oczyszczania ścieków – złożyły 42 gminy. Łączna ich wartość wynosiła 24 mln 611 tys. złotych, czyli nieco poniżej kwoty jaka została przyznana woj. opolskiemu. W trakcie weryfikacji 8 wniosków zostało odrzuconych. Oznacza to, że zmniejszyła się także kwota, za jaką na Opolszczyźnie gminy będą realizowały inwestycje.
Pieniądze – ponad 4 mln zł – które nie zostały przez opolskie samorządy wykorzystane, zostały przesunięte do innych regionów, gdzie gminy złożyły tyle wniosków, że nie dla wszystkich wystarczyło przyznanych pieniędzy. Nasze samorządy są mało aktywne. Jest wiele gmin, które nie biorą udziału w takich programach jak Sapard – przyznaje Paweł Dobrowolski, zastępca dyrektora Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Opolu.
Zdaniem Pawła Dobrowolskiego to nie jedyne przyczyny małego zainteresowania programem. Wiele samorządów rozpoczęło już budowę kanalizacji lub oczyszczalni ścieków, a w takim przypadku nie mogą ubiegać się o dofinansowanie robót z Sapard-u. Jakiś wpływ ma zapewne też to, że podopolskie gminy starają się już o pieniądze z programu ISPA. O pieniądze z Sapard-u nie wystąpiła miedzy innymi gmina Zdzieszowice. Na budowę kanalizacji gmina potrzebuje 11 mln złotych. Na jeden projekt z Sapard-u gmina mogła otrzymać maksymalnie 1,7 mln zł.
Zdaniem gmin Sapard sprawdza się, gdy samorządy realizują małe inwestycje. Wielu przedstawicieli władz gminnych twierdzi, że program jest dla nich mało przydatny. Opolszczyzna nie musiała jednak stracić aż 4 mln złotych, gdyby wszystkie wnioski zostały zaakceptowane. Wnioskom najczęściej brakowało wieloletnich programów inwestycyjnych oraz niektórych załączników. Fakt, że Opolszczyzna nie wykorzystała przyznanych pieniędzy może oznaczać, że następnym razem woj. opolskie otrzyma mniejszą pulę pieniędzy.