MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Perspektywy polskiego rolnictwa wg WIIW

17 października 2002

Eksperci wiedeńskiego Instytutu Międzynarodowych Porównań Gospodarczych (WIIW) przestrzegają przed podejmowaniem kroków, mogących prowadzić do raptownego zmniejszenia się liczby najmniejszych i małych gospodarstw rolnych w Polsce.

W opublikowanym w środę opracowaniu eksperci WIIW Zdenek Lukas i Josef Poeschl przyznają, że wprawdzie rezultatem byłoby odłogowanie ziemi oraz wzrost areału przeciętnego gospodarstwa rolnego, co samo w sobie wydaje się pożądane. Jednak z punktu widzenia całej gospodarki takie kroki mogłyby oznaczać dla Polski dodatkowe obciążenie budżetu państwa na opiekę społeczną.

W opracowaniu WIIW zwraca się uwagę, że 1,2-1,5 miliona najmniejszych gospodarstw rolnych w Polsce produkuje głównie na potrzeby własne, a nadwyżki sprzedaje lokalnym konsumentom, zakładom przetwórstwa spożywczego lub pośrednikom w handlu płodami rolnymi.

Gdyby w ramach przystąpienia Polski do UE wstrzymana miała zostać wszelka produkcja rolna nieodpowiadająca unijnym normom weterynaryjnym i fitosanitarnym oraz standardom produkcyjnym, wiele takich gospodarstw musiałoby upaść. Podobna byłaby sytuacja wielu małych przedsiębiorstw, zajmujących się przetwórstwem płodów rolnych. Dostosowanie się do norm unijnych przerastałoby możliwości finansowe wielu z nich – uważają eksperci z WIIW.

Zdaniem autorów opracowania, w przypadku zaopatrywania rynków lokalnych wystarczające okazały się standardy obowiązujące dotąd w Polsce, więc "rozsądne mogłoby być wprowadzenie dwóch różnych systemów produkcji i dystrybucji: W większych gospodarstwach rolnych i zakładach przetwórczych obowiązywałyby normy unijne, a produkowana tam żywność byłaby dopuszczona do obrotu w handlu międzynarodowym; pozostałych gospodarstw rolnych nie powinno się zmuszać do wypełniania norm zorientowanych na produkcję wielkotowarową; gospodarstwa te powinny być uprawnione tylko do zaopatrywania lokalnych rynków" – radzą austriaccy eksperci.

W opracowaniu wskazuje się też, że obecny przerost zatrudnienia w polskim rolnictwie może się w przyszłości okazać szansą, kiedy w przemyśle i w sektorze usług zacznie rosnąć zapotrzebowanie na siłę roboczą.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę