Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

PENTOR o euro

7 lutego 2005

Większość Polaków chciałaby, żeby euro zastąpiło złotówkę. Takie są wyniki sondażu, jaki na zlecenie Polskiego Radia przeprowadził Instytut Badania Opinii i Rynku PENTOR. Z badań wynika, że za wprowadzeniem w naszym kraju europejskiej waluty opowiada się ponad 60 procent Polaków, przeciw jest niecałe 30 procent, a reszta nie ma zdania.

Doktor Jerzy Głuszyński z PENTORA powiedział, że najchętniej złotego na euro zamieniliby ludzie młodzi - do 29 roku życia. Za wprowadzeniem wspólnej waluty opowiadają się też przedsiębiorcy, ludzie wykształceni i zamożni. Częściej mężczyźni niż kobiety. Najwięcej zwolenników euro mieszka w województwach: podkarpackim, zachodniopomorskim i pomorskim, a najmniej - województwie lubuskim. Najrzadziej za wprowadzeniem euro opowiadają się rolnicy.

To samo pytanie - czy chcemy euro czy wolimy złotego - PENTOR zadał już Polakom w 2003 roku. Wtedy za wprowadzeniem euro było 53 procent Polaków, czyli prawie 10 procent mniej niż obecnie.

Zdaniem Jerzego Głuszyńskiego, wzrost liczby zwolenników europejskiej waluty świadczy o tym, że konsekwentnie opowiadamy się za wszystkimi elementami członkostwa w Unii Europejskiej.

PENTOR przeprowadził sondaż telefonicznie w dniach 2 i 3 lutego na reprezentatywnej próbie 800 dorosłych osób. Margines błędu wynosi 3 procent. Wiecej na ten temat w Sygnałach Dnia przed 8-mą.

O naszej drodze do euro mają dziś rozmawiać przedstawiciele rządu i Rady Polityki Pieniężnej.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę