Na wczorajszym posiedzeniu, 5 maja br. sejmowa komisja rolnictwa rozpatrywała projekt zmiany ustawy z 2 kwietnia 2004 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt (Dz. U. z 2008 r. Nr 204, poz. 1281), by polskie przepisy dostosować do unijnych dyrektyw.
Dotychczas kwestie związane z identyfikacją i rejestracją zwierząt koniowatych były uregulowane w decyzji Komisji 93/623/EWG z dnia 20 października 1993 r. ustanawiającej dokument identyfikacyjny (paszport) towarzyszący zarejestrowanym zwierzętom z rodziny koniowatych oraz w decyzji Komisji 2000/68/WE z dnia 22 grudnia 1999 r. ustanawiającej identyfikację hodowlanych i rzeźnych zwierząt z rodziny koniowatych, których postanowienia zostały wdrożone w przepisach ustawy z dnia 2 kwietnia 2004 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Decyzja 93/623/EWG wprowadziła metodę identyfikacji zarejestrowanych zwierząt z rodziny koniowatych w trakcie ich przemieszczania do celów kontroli zdrowia zwierząt, natomiast decyzja 2000/68/WE określiła zasady w odniesieniu do dokumentu identyfikacyjnego, w który są zaopatrywane zwierzęta z rodziny koniowatych podczas przemieszczania. Jednakże decyzje te zostały w różny sposób wdrożone w państwach członkowskich Unii Europejskiej, w związku z tym, aby na terytorium Unii Europejskiej obowiązywały jednolite zasady identyfikacji i rejestracji zwierząt koniowatych, kwestie z tym związane zostały uregulowane w rozporządzeniu wspólnotowym, bezpośrednio obowiązującym w systemie prawnym każdego państwa członkowskiego Unii Europejskiej.
W projektowanych zmianach przewiduje się m.in. utworzenie centralnej bazę danych (rejestru koni), której prowadzenie powierza się Polskiemu Związkowi Hodowców Koni (PZHK). PZHK posiada największy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zbiór danych dotyczących zarejestrowanych koni (ok. 350 tys. sztuk). Pozostałe podmioty prowadzące rejestry koniowatych (tj. Polski Klub Wyścigów Konnych, Związek Hodowców i Przyjaciół Wschodniopruskiego Konia Pochodzenia Trakeńskiego w Polsce, Polskie Towarzystwo Kuce Szetlandzkie oraz Stowarzyszenie Hodowców i Użytkowników Kłusaków), posiadają znacznie mniejsze liczby zarejestrowanych koni (od ok. 50 do ok. 6.000 sztuk). Organizacje te i stowarzyszenia będą przekazywały informacje o rejestracji zwierząt do PZHK. Za przekazywanie i wprowadzenie tych informacji oraz ich przechowywanie będą pobierane opłaty. Minister właściwy do spraw rolnictwa określi, w drodze rozporządzenia, sposób przekazywania do centralnej bazy danych wyżej wymienionych informacji oraz wysokość i sposób pobierania opłaty za przekazywanie i wprowadzenie tych informacji do centralnej bazy danych oraz ich przechowywanie.
Projekt ustawy przewiduje możliwość zaopatrzenia w paszporty zwierząt pochodzących z obszarów parku narodowego lub parku krajobrazowego, gdzie koniowate są utrzymywane w stanie wolno żyjącym oraz wprowadzenia tych zwierząt do obrotu. Dotychczasowe przepisy nie przewidywały takiej możliwości. Założenie elektronicznego identyfikatora polegać ma na jego wprowadzeniu pod skórę na szyi koniowatego.