Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Parlamentarzyści państw Trójkąta Weimarskiego o współpracy w UE

17 czerwca 2003

Współpraca Polski, Niemiec i Francji w ramach Trójkąta Weimarskiego może stać się w przyszłości motorem współpracy europejskiej – ocenili szefowie parlamentarnych komisji europejskich Sejmu, Bundestagu i francuskiego Zgromadzenia Narodowego, którzy spotkali się w poniedziałek – 16 czerwca br. w Warszawie.

Jak podkreślił po spotkaniu przewodniczący sejmowej komisji europejskiej Józef Oleksy, Trójkąt Weimarski jest "trwałą i ważną formułą w polityce europejskiej", dlatego może "wiele znaczyć dla życia wewnętrznego UE".

Przyszła Europa budowana będzie na podstawie Trójkąta Weimarskiego – uznał natomiast gość z parlamentu Francji Pierre Lequiller. Wtórował mu szef komisji ds. UE w Bundestagu Mathias Wissmann: "Potrzebna jest długofalowa współpraca Trójkąta w UE. W przyszłości motorem współpracy europejskiej może być właśnie Trójkąt Weimarski".

Według Wissmanna, współdziałanie trzech krajów może mieć znaczenie dla współpracy europejskiej w zakresie bezpieczeństwa i obronności. Przypomniał, że niedawno w Brukseli odbył się szczyt Francji, Niemiec, Belgii i Luksemburga, który miał rozpocząć tworzenie zalążka wspólnej europejskiej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. Polska musi dołączyć do tych państw jako najważniejszy kraj przystępujący – ocenił Wissmann. Trzeba wyciągnąć naukę z błędów popełnionych przy okazji sprawy Iraku. Europa tylko wtedy jest silna, kiedy współdziała – dodał. Jego zdaniem, państwa Trójkąta mogą spełnić istotną rolę w wypracowaniu "inteligentnej formy współpracy" UE z Ukrainą, Białorusią i Rosją, by na granicy Unii nie powstała przepaść.

W przyjętym podczas spotkania wspólnym oświadczeniu wyrażono wolę kontynuowania - a tam gdzie to możliwe - zintensyfikowania współpracy parlamentarnej w ramach Trójkąta Weimarskiego.

Polsko-niemiecko-francuska współpraca jest otwartym, nie ekskluzywnym forum. Nie dążymy przy tym do zintensyfikowania tych związków i sztywnych ram czasowych, lecz do wymiany poglądów pomiędzy posłankami i posłami, która ma być organizowana ad hoc, w miarę potrzeb, w celu wypracowania wspólnych pozycji – podkreślono w oświadczeniu.

Parlamentarzyści z Polski, Francji i Niemiec wyrazili także poparcie dla zaproponowanych przez Konwent Europejski rozwiązań w przyszłej konstytucji UE.

Popieramy rozwiązania przyjęte przez Konwent. Kompromis, mający formę tekstu konstytucji, nie powinien być podany w wątpliwość na konferencji rządowej – głosi wspólne oświadczenie.

Wyrażono w nim poparcie m.in. dla wzmocnienia współpracy w dziedzinie polityki zagranicznej i bezpieczeństwa w UE, powołania europejskiego ministra spraw zagranicznych oraz wzmocnienia roli Parlamentu Europejskiego i parlamentów narodowych państw członkowskich. "Parlament Europejski musi stać się równoprawnym z Radą Ministrów prawodawcą Unii" - napisano w oświadczeniu.

Kolejne spotkanie przedstawicieli komisji europejskich parlamentów państw Trójkąta odbędzie się jesienią w Paryżu.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę