Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Papież za integracją z UE

20 maja 2003

Papież Jan Paweł II zdecydowanie opowiedział się za przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Uznał, że Polska zawsze stanowiła ważną część Europy i dziś nie może wyłączać się z tej wspólnoty.

Europa potrzebuje Polski. Kościół Europy potrzebuje świadectwa wiary Polaków. Polska potrzebuje Europy – podkreślił Jan Paweł II podczas spotkania z polskimi pielgrzymami na Placu Świętego Piotra w Rzymie.

Wiem, że wielu jest przeciwników tej integracji, doceniam ich troskę o zachowanie kulturalnej i religijnej tożsamości naszego narodu – powiedział papież. Jan Paweł II podzielił też niepokoje związane z gospodarczym układem sił w którym – jak powiedział – Polska, po latach rabunkowej gospodarki dawnego systemu jawi się jako kraj o dużych możliwościach lecz o niewielkich środkach. Papież uważa jednak, że wejście w struktury europejskie na równych prawach z innymi jest dla naszego narodu i bratnich narodów słowiańskich wyrazem sprawiedliwości dziejowej, a z drugiej strony może stanowić ubogacenie Europy.

W 25 rocznicę swojego pontyfikatu, papież, wspominając swoje pielgrzymki do Polski, przypomniał, między innymi 1997 rok, gdy podczas nawiedzenia relikwii Świętego Wojciecha i przypomnienia idei zjazdu gnieźnieńskiego w roku tysięcznym, mówił, że nie będzie jedności Europy, dopóki nie będzie ona wspólnotą ducha. Papież powtórzył, że Europa ciesząca się różnorodnością swoich kultur i tradycji, zawdzięcza chrześcijaństwu fundament jedności. Papież uznał, że dziś kiedy Polska i inne kraje wkraczają w struktury Unii Europejskiej, mogą one wzbogacić ową wspólnotę swoim dorobkiem kulturalnym i swoją wiarą.

W spotkaniu z Janem Pawłem II uczestniczyła grupa zwolenników Ligi Polskich Rodzin, którzy na początku rozwinęli antyunijne transparenty. Jednak po wystąpieniu papieża szybko je zwinęli.

Spotkanie papieża z ponad 20 tysiącami pielgrzymów, w większości Polaków, poprzedziła msza dziękczynna za wczorajsze kanonizacje siostry Urszuli Ledóchowskiej i biskupa Józefa Pelczara. Była ona także dziękczynieniem za 25 lat pontyfikatu Jana Pawła II. W uroczystościach i spotkaniu papieża z pielgrzymami uczestniczyli, między innymi: prezydent Aleksander Kwaśniewski, kardynałowie: Franciszek Macharski i Henryk Gulbinowicz oraz arcybiskup Józef Michalik.

Przed spotkaniem z pielgrzymami na placu Świętego Piotra Jan Paweł II przyjął na 15-minutowej, prywatnej audiencji Aleksandra Kwaśniewskiego, z którym rozmawiał między innymi o integracji europejskiej.

Po audiencji, której ostatnie minuty odbyły się w obecności dziennikarzy, prezydent Kwaśniewski oświadczył, że głównym tematem rozmowy z papieżem były kwestie europejskie. Dokonano oceny referendów na Łotwie i Słowacji. Mowa była też o sytuacji w Rosji i na Ukrainie. Prezydent potwierdził, że czyni starania o to, aby papież mógł odwiedzić Moskwę. Nie wykluczył też możliwości niedalekiej wizyty Jana Pawła II w Polsce. Papież radził - jak ujawnił prezydent - co Polska powinna robić, by pogodzić unowocześnienie kraju po wejściu do Unii Europejskiej ze swoimi tradycjami i wartościami. Jan Paweł II podkreślił, że na forum europejskim Polska powinna dać z siebie to, co najlepsze.

Przemawiając podczas papieskiego spotkania z pielgrzymami na Placu Świętego Piotra prezydent w imieniu Polaków wyraził głęboką wdzięczność papieżowi Janowi Pawłowi II za jego 25-letnią misję pasterską, bez której – przyznał polski prezydent – nie byłoby wolnej Polski.
Aleksander Kwaśniewski przekazał słowa podziwu i miłości z Polski. Z całego serca podziękował papieżowi za przesłanie kanonizacyjne i postaci polskich świętych oraz za dar 25-lecia jego pontyfikatu.

Wizja papieża Słowianina nakreślona przez Juliusza Słowiackiego –  mówił prezydent – stała się faktem bardziej wyrazistym niż poeta zdołał sobie wyobrazić. Aleksander Kwaśniewski uznał, że bez papieża Polaka, bez jego siły i wiary nie byłoby dzisiejszej Polski i dzisiejszego innego świata.– To on przyszedł upomnieć się o zapomniane narody i ludy – powiedział prezydent.

Aleksander Kwaśniewski uznał, że Polska i Polacy mają szczególny dług wobec papieża. Prezydent Polski zaprosił Jana Pawła II do złożenia wizyty w kraju.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę