1 kwietnia ma wejść w życie nowe porozumienie o wzajemnym otwarciu w handlu rolnym. Komisja Europejska poinformowała wczoraj (07.01.03), że powinno to zwiększyć obroty między Polską a Unią Europejską o około 170 mln euro.
Protokół w sprawie porozumienia o wzajemnej liberalizacji (podwójnym zysku) został podpisany 23 grudnia w Brukseli, ale z powodu przerwy świątecznej opublikowano go dopiero teraz. Franz Fischler komisarz ds. rolnictwa oświadczył, że Umowa z Polską umacnia istniejące dwustronne uzgodnienia handlowe między stronami i przewiduje dodatkowy handel bezcłowy wartości około 170 mln euro.
Polska zyska dzięki porozumieniu szerszy dostęp do unijnego rynku żywego bydła (jesteśmy znaczącym dostawcą cieląt), produktów mleczarskich, wiśni, kiszonych i konserwowych ogórków oraz korniszonów. Unia przyznała nam nowe koncesje w imporcie przetworów mięsnych i ziemniaczanych. Polska z kolei otworzyła się w handlu ryżem oraz przyznała Unii preferencyjne kontyngenty w imporcie wina (potanieją dobre wina zachodnioeuropejskie), słodu do produkcji piwa oraz ogórków, a także nieograniczony dostęp do polskiego rynku kalafiorów, brokuł i brukselki w sezonie trwającym od stycznia do maja. Obie strony całkowicie otworzyły się w handlu baraniną.
Polskie Ministerstwo Rolnictwa podkreśla w komunikacie w sprawie podpisania protokołu, że w wyniku trwających rok negocjacji Polska uzyskała całkowicie wolny dostęp do rynków UE dla polskiego eksportu (zniesienie ceł bez ograniczeń kwotowych) takich produktów, jak większość przetworów drobiowych, przetwory wołowe, przetwory z dziczyzny, miód czy gryka. Podobnie Unia zniesie wszelkie bariery w imporcie polskich produktów ogrodniczych i ich przetworów, takich jak przetwory z ziemniaków, buraki sałatkowe, kapusta czerwona i kapusta kwaszona, bakłażany, szpinak, selery, cebula mrożona, ogórki konserwowe, groszek konserwowy, pomidory, także suszone, oraz warzywa konserwowe. Na długiej liście są także wiśnie mrożone i przetworzone, dżemy, jabłka, gruszki, morele i śliwki przetworzone; przeciery z wiśni, truskawek, malin, jabłek i śliwek, sok pomidorowy oraz żywiec, mięso baranie i kozie, substytuty kawy i trufli.
Dodatkowe preferencje dla Polski w postaci powiększenia kontyngentów bezcłowych lub obniżenia stawki celnej do 0% w ramach kontyngentów obejmują mleko w proszku (powiększenie kontyngentu bezcłowego o 2,3 tys. ton), masło (powiększenie kontyngentu o 1380 ton), sery (powiększenie kontyngentu o 2070 ton), dwie pozycje przetworów drobiowych (dodatkowy kontyngent bezcłowy 1000 t), żywe bydło i trzodę chlewną, jaja, ziemniaki sadzeniaki, jabłka, skrobię ziemniaczaną (obniżenie stawki celnej do 0% w ramach istniejących kontyngentów). Ponadto UE przyznała Polsce kontyngent bezcłowy na szyszki chmielowe w wysokości 1000 ton.
Polska całkowicie zliberalizowała dostęp do rynku dla importu z UE towarów rolnych nie produkowanych w kraju lub traktowanych jako niewrażliwe, takich jak ryż i mąka ryżowa, pszenica durum, winogrona, szparagi, karczochy, bakłażany, nektarynki, brzoskwinie, morele i gruszki suszone, orzeszki ziemne, migdały i inne orzechy prażone, oliwki, żywiec i mięso baranie oraz kozie.
Zostaną też ustanowione kontyngenty bezcłowe w imporcie z UE win, goździków (od 1 stycznia do 30 października)., truskawek świeżych (od 1 stycznia do 31 maja), ogórków świeżych (od 1 października do 30 kwietnia), słodu, przy jednoczesnej eliminacji przez UE subsydiów w eksporcie do Polski słodu i wina.