Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Od połowy III będą przyjmowane wnioski o dopłaty za 2005 r.

7 stycznia 2005

Od połowy marca będą przyjmowane wnioski o dopłaty bezpośrednie za 2005 rok - poinformował w czwartek w Bratoszewicach (Łódzkie) minister rolnictwa Wojciech Olejniczak. Do Bratoszewic przyjechała z Olejniczakiem komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa i obszarów wiejskich Mariann Fischer Boel, która od środy przebywa z wizytą w Polsce.

Podczas spotkania z rolnikami, samorządowcami i mieszkańcami województwa łódzkiego minister i unijna komisarz odpowiadali na pytania dotyczące m.in. dopłat bezpośrednich i rynku cukru.

Olejniczak przypomniał, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) zakończyła już naliczanie dopłat bezpośrednich dla rolników i obecnie trwa przekazywanie środków z tzw. trzeciej transzy, obejmującej dopłaty z tytułu trudnych warunków gospodarowania (ONW). Dziennie realizuje się średnio 30 tys. przelewów.

Zgodnie z prawem unijnym wypłata potrwa od 1 grudnia do końca kwietnia następnego roku. W Polsce termin ten jednak został przyspieszony i wypłaty rozpoczęły się już 16 października.

Minister zapowiedział, że w tym roku przyjmowanie wniosków o dopłaty bezpośrednie rozpocznie się od połowy marca. Dodał, że druki mają być uproszczone i częściowo już wypełnione. Ma to ułatwić składanie wniosków.

Komisarz Boel podkreśliła, że właśnie m.in. dzięki dopłatom polscy rolnicy zyskakli na wstąpieniu do Unii, bo zwiększyły się ich przeciętne dochody. Jednak jej wypowiedź, że średni dochód rolnika w naszym kraju wzrósł o 74 proc., wywołała śmiech wśród zgromadzonych.

Sytuację ratował Olejniczak, który powiedział, że dane te są przesadzone i dotyczą przede wszystkim dużych, wysoko wyspecjalizowanych gospodarstw.

Boel powiedziała również, że wszystkie kraje UE są zainteresowane reformą rynku cukru, bo od połowy 2006 r. przestaną obowiązywać dotychczasowe przepisy i unijny cukier będzie musiał konkurować na wolnym rynku. Według niej, prawdopodobnie już w czerwcu lub lipcu tego roku powstaną nowe przepisy, tak aby "wszystko było jasne przed jesienną kampanią buraczaną".

Komisarz Boel powiedziała rolnikom, że zrobi wszystko, aby dzięki odpowiedniej polityce rolnej we wszystkich krajach UE "zatrzymać ludzi na wsi". Przypomniała, że w Polsce jest ponad 1,4 mln gospodarstw rolnych i najwięcej ze wszystkich państw UE rolników. Przed spotkaniem z rolnikami w Bratoszewicach Boel odwiedziła gospodarstwo brata ministra Olejniczaka. Zwiedziła pieczarkarnię i suszarnię owoców, z których produkuje się owocowe herbatki. Zrobiła też - jako kierowca ciągnika - rundę wokół gospodarstwa. Szkole w Bratoszewicach ofiarowała zaś komplet piłek do różnych gier sportowych.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę