Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

"Od piątego do piątego"

6 maja 2003

Premier Leszek Miller, minister Lech Nikolski oraz przedstawiciele resortów: rolnictwa, sprawiedliwości, edukacji i Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej zainaugurowali dzisiaj w województwie łódzkim kolejny etap kampanii informacyjnej przed polskim referendum europejskim. Od piątego maja do piątego czerwca prawie codziennie przedstawiciele rządu będą odwiedzali polskie miasta i gminy, gdzie będą przekonywać obywateli do udziału w referendum.

Pierwsza część rządowej kampanii przedreferendalnej poświęcona była informowaniu społeczeństwa o warunkach członkostwa Polski w Unii Europejskiej, wynegocjowanych przez polski rząd w Kopenhadze w grudniu ubiegłego roku. Teraz priorytetem kampanii staje się namawianie obywateli do udziału w referendum, w którym – aby było ono wiążące – musi wziąć udział ponad 50 proc. Polaków uprawnionych do głosowania. Na ostatni miesiąc kampanii przygotowano m.in. nowe broszury, ulotki i plakaty, a w połowie maja w całej Polsce pokażą się bilbordy namawiające do udziału w referendum.

Szef rządu złożył dzisiaj wizytę w zakładach odzieżowych Kastor SA oraz w firmie TP Internet w Rawie Mazowieckiej. W Domu Kultury w Łasku premier Leszek Miller spotkał się z młodzieżą. Spotkanie zdominowały dwa zagadnienia: szanse edukacji i pracy młodych Polaków po wstąpieniu Polski do UE. Szef rządu podkreślał, że kiedy Polska stanie się członkiem Unii, każdy będzie mógł studiować w innych krajach, na takich samych zasadach jak obywatele UE, a dyplomy polskich wyższych uczelni będą uznawane za granicą. – Jeśli chcielibyście podróżować po Europie i ukończyć jeszcze jakieś studia, dowiedzieć się czegoś, co może Wam się przydać w przyszłości, to to będzie możliwe - mówił premier. - Jeśli natomiast zechcecie zatrudnić się poza naszym krajem, to też na takich samych prawach jak tamci obywatele, ale mam nadzieję, że wrócicie za jakiś czas do naszego kraju i zechcecie wykorzystać swoje umiejętności i nowe kwalifikacje dla poprawy konkurencyjności polskiej gospodarki, wprowadzenia nowych technologii i rozwiązań, które polskiej gospodarce są potrzebne – dodał. Zdaniem polskiego premiera największe wyzwanie stojące przed Polską w świetle zbliżającego się członkostwa w Unii, wynika z faktu, że w Polsce dochód narodowy to tylko 42 proc. przeciętnego dochodu narodowego w Unii Europejskiej. – To pokazuje jak o wiele bardziej zamożne są tamte kraje, jak inaczej przebiega tam życie. Pokazuje jak nasi bliżsi i dalsi sąsiedzi wydajniej pracują i lepiej wykorzystują swój potencjał – mówił m.in. premier.

W programie spotkań ministra ds. referendum europejskiego Lecha Nikolskiego również nie zabrakło spotkania z młodzieżą. Minister mówił na nim m.in., że pytanie w referendum nie ma nic wspólnego z bieżącą sytuacją polityczną w kraju. – Jest to pytanie o Polskę, o nasz kraj, pytanie o losy naszej ojczyzny, o Wasze losy – mówił. Na spotkaniu z mieszkańcami powiatu radomszczańskiego Lech Nikolski podkreślił, że podejmując decyzję w referendum, trzeba pamiętać, że wstąpienie Polski do Unii Europejskiej wpłynie m.in.: na przyspieszenie rozwoju gospodarczego, zmniejszenie bezrobocia oraz poprawę sytuacji materialnej obywateli.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Wojciech Olejniczak złożył wizytę w powiecie kutnowskim. – Osobiście wierzę, iż referendum będzie wygrane. Integracja z Unią Europejską to nie decyzja na dwa, trzy lata – to decyzja na co najmniej dziesiątki lat. – mówił podczas otwartych spotkań obywatelskich, namawiając mieszkańców Kutna i okolic do wzięcia udziału w referendum. Przybyłych na spotkania rolników przekonywał, że Unia Europejska doprowadzi do lepszego życia polskiego rolnika oraz do poprawienia jakości gospodarstw rolnych.

W spotkaniach na terenie województwa łódzkiego wzięli dzisiaj udział również m.in. sekretarze stanu w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej Jarosław Pietras i Ministerstwie Sprawiedliwości  Jerzy Łankiewicz oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej i Sportu Adam Giersz. Gospodarzem dzisiejszej wizyty był wojewoda łódzki Krzysztof Makowski.

Kulminacyjnym punktem pobytu premiera oraz ministrów w województwie łódzkim było spotkanie z mieszkańcami Rawy Mazowieckiej. Premier mówił mieszkańcom, że ważne jest, aby skorzystali ze swojego prawa, jakim jest wypowiedzenie się w sprawie członkostwa Polski w Unii Europejskiej poprzez udział w referendum. – Decyzja leży w naszych rękach – mówił premier Miller. Podkreślał, że dni, które pozostały do 7 i 8 czerwca powinny być wypełnione dialogiem o Polsce w Unii Europejskiej tak, żeby każdy z obywateli mógł wyrobić sobie punkt widzenia w tej niezwykle ważnej dla naszych losów i dla losów Polski decyzji. – Polska musi przyspieszyć swój rozwój, musi się szybciej modernizować. Musimy dołączyć do rodziny państw europejskich najlepiej rozwiniętych, najbogatszych o najwyższym poziomie życia – mówił m.in. premier zachęcając do głosowania na „tak”.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę