Copa-Cogeca obchodziła Europejski Tydzień Lasów i podkreśliła kluczową rolę lasów we wzmacnianiu gospodarki obszarów wiejskich i ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych.
W ramach obchodów trzeciego Europejskiego Tygodnia Lasów, który został zainaugurowany 2 listopada br., Copa i Cogeca podkreśliły znaczenie zrównoważonej gospodarki leśnej dla wzmacniania gospodarki obszarów leśnych, wzrostu i zatrudnienia oraz walki ze zmianą klimatu.
Trzeci Europejski Tydzień Lasów, który odbywał się od 2 do 6 listopada, został połączony z Silva 2015 - wspólną sesją Komitetu Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego EKG ONZ i Europejskiej Komisji Leśnej FAO. Gospodarzem tej sesji jest rząd Szwajcarii. Miała ona miejsce w Engelbergu w dn. 2-6 listopada 2015 r. W wydarzeniu tym brały udział strony zainteresowane z sektorów leśnych i nieleśnych, przedstawiciele rządów i delegacje rządowe, właściciele lasów, przedsiębiorstwa, proekologiczne NGO, pracownicy naukowi i studenci z Europy, Federacji Rosyjskiej, Azji Środkowej i Kaukazu oraz Ameryki Północnej.
Copa i Cogeca popierają główne przesłanie Europejskiego Tygodnia Lasów, które brzmi „Zrównoważona gospodarka leśna kluczem do zdrowia lasów i społeczeństw”.
Pekka Pesonen, Sekretarz Generalny Copa-Cogeca, powiedział „Lasy i inne tereny zalesione pokrywają ponad
40 % powierzchni UE oraz stanowią siłę napędową wzrostu i zatrudnienia na obszarach wiejskich. Równocześnie chronią one ekosystemy. Zrównoważona gospodarka leśna i wielofunkcyjna rola lasów to kluczowe zasady strategii leśnej UE. Zrównoważona gospodarka leśna ma szczególne znaczenie dla ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i zależności od paliw kopalnych, gdyż drewno należy do zasobów odnawialnych, unijnych i przyjaznych klimatowi. Właściciele lasów zaangażowali się w walkę ze zmianą klimatu i coraz większym niedoborem paliw kopalnych i naszą zależnością od importu z krajów trzecich.”
„Zarówno organy publiczne i prywatne, jak i obywatele Europy, muszą docenić rolę właścicieli lasów, którzy dostarczają rozwiązań na rzecz walki z wyzwaniami stawianymi przez nasze społeczeństwo. Priorytetem musi być wzmocnienie dialogu pomiędzy właścicielami lasów, władzami krajowymi, środowiskiem naukowym, stowarzyszeniami leśnymi, przemysłem i instytucjami UE. Tylko w ten sposób będzie możliwe zagwarantowanie zdolności produkcyjnej, żywotności, ochrony, utrzymania i rozwoju europejskich lasów objętych zrównoważoną gospodarką,” podsumował.
6539995
1