W środę, na Zamku Królewskim w Warszawie odbyło się inauguracyjne posiedzenie Okrągłego Stołu Dialogu Społecznego na rzecz Integracji Europejskiej (OSDSIE).
Porozumienie w sprawie utworzenia OSDSIE podpisane zostało 27 czerwca 2002 r. Jego sygnatariuszami byli przedstawiciele "Solidarności", OPZZ, Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych, Konfederacji Pracodawców Polskich oraz Związku Rzemiosła Polskiego. Funkcję obserwatora pełnić ma rząd.
OSDSIE ma być forum, na którym dyskutowane będą obowiązki Polski związane z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej, wypracowywane wspólne stanowiska oraz podejmowane działania zmierzające do skutecznego wdrażania dyrektyw Komisji Europejskiej w obszarze rynku pracy i polityki społecznej.
– Rząd ma status obserwatora w OSDSIE, ale to nie oznacza, że będzie tylko biernym obserwatorem. Ministerstwo Pracy będzie wspierać OSDSIE, będzie nawet doradcą - zapewnił Dagomir Długosz z Ministerstwa Pracy.
Jarosław Pietras z Komitetu Integracji Europejskiej powiedział: – Dialog pomaga przezwyciężyć przeciwne postawy. Pozwala wspólnie wydobyć to, co najważniejsze.
Henryka Bochniarz szefowa Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych mówiła: – Dialog daje szansę na porozumienie w najtrudniejszych sprawach. Oby tylko ten Stół nie powielał Komisji Trójstronnej. Życzmy sobie, byśmy nie mówili o dialogu społecznym tylko go aktywnie prowadzili.
Nasza Redakcja łączy się z tymi życzeniami.