Komisja Europejska przyjęła program rozwoju rejonów wiejskich w latach 2007 - 2013. Jeśli zostanie zaakceptowany przez unijne stolice i przez Parlament Europejski, program umożliwi przekazywanie na potrzeby wsi blisko 14 miliardów euro rocznie i to niezależnie od dopłat bezpośrednich z jakich będą korzystać rolnicy.
Ze wstępnych wyliczeń wynika, że na Polskę mogłoby przypadać nieco ponad miliard euro rocznie. Zaleta nowego programu ma polegać na tym, że bardzo uprości procedurę ubiegania się o fundusze na rozwój wsi. Komisarz Sandra Kalniete, która wystąpiła na konferencji prasowej w Brukseli wspólnie z unijnym komisarzem do spraw rolnictwa Franzem Fischlerem twierdzi, że założenia programu są szczególnie korzystne dla mieszkańców rejonów wiejskich w nowoprzyjętych krajach i że program został tak skonstruowany by uwzględnić ich potrzeby.
Finansowanie skoncentruje się na trzech - jak je nazwano - "osiach". Pierwsza to m.in. rozwój infrastruktury wiejskiej, poprawa jakości produkowanej żywności oraz pomoc dla młodych rolników. Druga oś to programy związane z ochroną środowiska a trzecia - renowacja wsi, rozwój turystki, wspomagania rozwoju drobnej wytwórczości. Program rozwoju rejonów wiejskich to jeden z elementów zaproponowanego przez Komisję Europejską budżetu Unii na lata 2007 - 2013, który w trakcie dalszej dyskusji z udziałem unijnych stolic może być poddany jeszcze wielu modyfikacjom.