We wtorek 19 listopada Parlament Europejski przyjął zaakceptował długoterminowy budżet UE, na lata2014-2020. Całkowity budżet na następne siedem lat wynosi 960 miliardów euro na pokrycie zobowiązań oraz 908 miliardów euro na płatności (w cenach z roku 2013). Nowy unijny budżet został przyjęty 537 głosami za, przy 126 głosach przeciw i 19 wstrzymujących się od głosu.
Główny nacisk wieloletnich ramach finansowych Unii Europejskiej położony został na inwestycje w rozwój małej przedsiębiorczości, innowacyjne badania, działania na rzecz ochrony środowiska, a także wsparcie na zmniejszanie dysproporcji społecznych. Polska w tej perspektywie finansowej otrzyma 105, 8 mld euro.
- W porównaniu z kończącą się właśnie perspektywą budżetową Polska otrzyma na Program Rozwoju Obszarów Wiejskich aż o 18 proc. mniej środków. Ta strata boi najbardziej. Program Rozwoju Obszarów Wiejskich to generalnie najbardziej efektywnie wydawane pieniądze w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. W sprawie dopłat bezpośrednich również nie mam dobrych wiadomości. Wysokość dopłat z 2013 roku polscy rolnicy osiągną ponownie dopiero w roku 2019! W latach 2014-2020 średni poziom wsparcia bezpośredniego na hektar wyniesie w przybliżeniu 208 euro, czyli o 7 euro mniej niż dotychczas.
Cieszmy się z nowego unijnego budżetu, bo stanowi on wielką szansę dla Polski. Pamiętajmy jednak, że nie dla wszystkich stanowi on krok do przodu – mówi Wojciech Olejniczak , poseł do Parlamentu Europejskiego ( SLD).