Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Negocjuje z KE listę opodatkowanych zapasów żywności

17 grudnia 2003

Lista produktów żywnościowych, których zapasy mogłyby być opodatkowane przez Unię Europejską, jest cały czas negocjowana. Jest wola polityczna, żeby ją ograniczyć do minimum - poinformował po konferencji prasowej we wtorek minister rolnictwa Wojciech Olejniczak.

"Monitorowanie stu produktów jest absolutnie nierealne. Negocjacje trwają. Jest wola polityczna, by ograniczyć tę listę do minimum. Technicznie jest to trochę trudniejsze, ale przełamujemy bariery" - powiedział Wojciech Olejniczak.

W październiku Komisja Europejska postanowiła, że zapasy produktów rolnych, które przekroczą normalny - według niej - stan, zostaną obciążone nadzwyczajnym, wysokim podatkiem, by zapobiec spekulacji. Lista takich liczyła 100 pozycji.

Obecnie cła na import takich produktów, jak: zboża, ryż, wołowina, produkty mleczarskie, owoce, warzywa i grzyby są w części krajów przystępujących do Unii wyraźnie niższe niż w krajach członkowskich. Stąd obawa KE, że Polska mogłaby sprowadzić takie towary przed majem 2004 roku i sprzedać po kilku tygodniach po wyższych cenach na unijnym rynku.

Minister zapewnił, że opodatkowanie nie może dotyczyć artykułów produkowanych w Polsce, nie powinno też obejmować zapasów Agencji Rynku Rolnego.

"Komisja wysunęła propozycje. Rząd zadecyduje, w jaki sposób mają być przygotowane rozwiązania ustawowe. Od tego będzie zależało, jakie będą później działania. Na razie jest to bardzo wstępna faza" - powiedział Olejniczak.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę