W październiku ubiegłego roku Komisja Europejska zaproponowała 5-letni zakaz wykorzystywania klonowanych zwierząt do produkcji żywności i wprowadzania na rynek UE produktów pochodzących od takich zwierząt - informuje FAMMU/FAPA.
Proponowany zakaz nie obejmował jednak potomstwa klonowanych zwierząt, czego obecnie domaga się Parlament UE.
Według Karela De Gucht'a, Komisarza UE ds. handlu wprowadzenie przez Parlament Europejski zakazu wprowadzania na rynek unijny żywności z potomstwa klonowanych zwierząt miałoby negatywny wpływ na unijną produkcję i mogłoby w konsekwencji spowodować spadek unijnego eksportu nawet o 250 mln EUR rocznie.
Poza ryzykiem sporów ze Światową Organizacją Handlu (WTO), taki zakaz mógłby spowodować kryzys w relacjach handlowych z państwami spoza UE.
Zdaniem De Gucht'a zniszczyłoby to stosunki handlowe z USA i resztą świata. Natychmiastowe działania, jakie mogły by zastosować Stany Zjednoczone to zerwanie porozumienia Memorandum of Understanding (MoU) dot. handlu produktami, przy których wytwarzaniu wykorzystuje się hormony i powrót do stosowania różnego rodzaju sankcji. Komisarz UE ds. handlu uważa też, że prawdopodobnie USA wznowiły by także postępowania sądowe dotyczące sporów o organizmy modyfikowane genetycznie (GMO).
Ponadto zakaz wprowadzania na rynek UE produktów z potomstwa klonowanych zwierząt doprowadziłby do zablokowania importu żywności z państw spoza Unii, z powodu braku w tych krajach odpowiednich systemów identyfikacji produktów spożywczych.