Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Nawet ryby mogą brać z Unii

29 kwietnia 2004

- Gdyby ludzie chcieli jeść więcej karpi i pstrągów... - wzdychali właściciele stawów hodowlanych podczas wczorajszego spotkania w Łosiowie.

Sala Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z trudem pomieściła wszystkich hodowców ryb z województwa opolskiego, który odpowiedzieli na apel kilku swoich kolegów i przyjechali na spotkanie, które miało zintegrować środowisko hodowców. - Chcemy się spotykać, bo hodowla ryb na Opolszczyźnie rozwija się bardzo dobrze, a nie wiemy nawet, ilu nas dokładnie jest - mówił Marek Adamus, jeden z członków grupy inicjatywnej starającej się o założenie organizacji producentów i hodowców ryb.

Uczestnicy spotkania byli zainteresowani przede wszystkim pieniędzmi, jakie na rozwój gospodarstw będzie można otrzymać z Unii Europejskiej. Szczegółowych informacji na ten temat udzielali pracownicy Biura ds. Rybactwa w Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa w Warszawie. Hodowcy po ukazaniu się odpowiednich rozporządzeń będą mogli ubiegać się o pieniądze z Unii np. na rozbudowę stawów czy zabezpieczanie hodowli przed szkodnikami.

W dyskusji profesor Jerzy Mastyński z Akademii Rolniczej w Poznaniu, prezes Polskiego Towarzystwa Rybackiego, zwrócił uwagę na problem promowania produktów rybnych. - Gdybyśmy mieli takie możliwości jak producenci chmielu i przemysł browarniczy, ryby znacznie częściej znajdowałyby się na stole Polaków - mówił profesor Mastyński.

- Musimy się spotykać i dążyć do stworzenia grup producenckich, bo na Opolszczyźnie mamy nadprodukcję, szczególnie jeśli chodzi o karpia - przekonywał Marek Adamus. - A w grupie łatwiej będzie o sprzedaż ryb w innych województwach czy promowanie naszych produktów.

Komu pieniądze?
O pieniądze z Unii Europejskiej będą mogli się ubiegać zarówno prywatni hodowcy, firmy które prowadzą taką działalność, jak i państwowe gospodarstwa rybne. Hodowcy mogą liczyć na zwrot 40 procent kosztów inwestycji, a w przypadku działań mających ograniczyć wpływ na środowisko, nawet do 70 procent. Szczegółowych informacji o współfinansowaniu inwestycji z pieniędzy unijnych udziela Biuro do spraw Rybactwa w ARiMR. Telefon: 022 435 49 21.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę