Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Narodowe programy reform krajów UE mają być gotowe do 15 października

4 maja 2005

Komisja Europejska chce, aby do 15 października wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskie przedłożyły swoje narodowe programy reform, zgodnie z decyzją marcowego szczyt UE, który dokonał reformy gospodarczej strategii Unii.

Przywódcy 25 państw członkowskich zdecydowali wtedy o okrojeniu priorytetów zawartych w strategii gospodarczej UE (tzw. Strategii Lizbońskiej). Przesądzili także o tym, że kluczowymi kwestiami dla UE w kolejnych latach będzie pobudzanie wzrostu gospodarczego oraz tworzenie nowych miejsc pracy. Wszystko po to, by pobudzić unijną gospodarkę w takim stopniu, aby miała szanse na doścignięcie światowych liderów gospodarczych.

Komisja zgodziła się na to, by odświeżyć Strategię Lizbońską i w tym celu przyjęła wytyczne dla krajów UE, by stworzyły one do 15 października swoje programy narodowe. To trzyletnie strategie związane z rozwojem –  powiedziała na konferencji prasowej Ewa Hedlund, która jest rzeczniczką komisarz ds. budżetowych, Litwinki Dalii Grybauskaite.

Hedlund zaznaczyła jednocześnie, że od czerwca Komisja rozpocznie rozmowy z poszczególnymi krajami w tej kwestii. Wyraziła także nadzieję, że kraje UE "stworzą listę ważnych strategicznie obszarów i wyjaśnią kontekst reformy".

Programy narodowe mają liczyć około 30-40 stron i przedstawiać najważniejsze narodowe priorytety, pokazywać jaki wkład w reformę będą miały lokalne władze i partnerzy społeczni, zawierać najważniejsze makroekonomiczne i mikroekonomiczne cele, łącznie z określeniem polityki zmierzającej do wzrostu zatrudnienia.

Komisja Europejska "z rozmysłem nie przedłożyła szczegółowych wytycznych dla poszczególnych krajów UE" - podkreślił na konferencji Gregor Kreuzhuber, który jest rzecznikiem komisarza UE ds. przedsiębiorstw i przemysłu Guentera Verheugena.

Nie dajemy wskazówek jak usprawnić np. rynek pracy. Wskazuje to na podejście partnerskie do krajów. Dajemy im wolną rękę –  dodał Kreuzhuber.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę