W Sejmie powołana została specjalna podkomisja, która zajmie się zmianami w ordynacji wyborczej do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw. Zmiany mają umożliwić uczestnictwo w wyborach lokalnych również obywatelom państw UE, którzy w dniu zarządzenia wyborów będą wpisani na listę wyborców.
Nowe regulacje nakładają również na gminy prowadzenie tzw. uzupełniającego rejestru wyborców dla osób nieposiadających obywatelstwa polskiego. Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Mazurek szacuje liczbę takich osób na 15-16 tys.
W uzasadnieniu do ustawy podkreślono, że jednostkowy koszt dokonania odpowiedniej weryfikacji obywatelstwa przed wpisaniem do rejestru wyborców będzie wynosić około 6 zł. Mazurek zapowiedział, że koszty te pokryje Państwowa Komisja Wyborcza.
Dostosowanie polskich regulacji wynika z jednej z dyrektyw Rady Unii Europejskiej. Polska chce ograniczyć bierne prawo wyborcze dla obywateli UE w tym zakresie do kandydowania jedynie na zwykłych członków rad i sejmików. Oznacza to, że obcokrajowiec z kraju UE nie będzie mógł kandydować na stanowisko wójta, burmistrza, prezydenta czy starosty. Na takie zastrzeżenie pozwala unijna dyrektywa.