Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej pozwoliło bardziej optymistycznie patrzeć młodym Polakom na krajowy rynek pracy. Dzięki temu, mimo wysokiego bezrobocia, nie sprawdziły się zapowiedzi o masowej emigracji zarobkowej Polaków – uważa Maciej Duszczyk, naczelnik Departamentu Analiz Ekonomicznych i Społecznych Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej.
Podczas konferencji „Młodzież – Praca – Unia Europejska” M. Duszczyk stwierdził, że wprawdzie wielu młodych Polaków po 1 maja br. wyjechało do Wielkiej Brytanii czy Irlandii, ale wrócili, by kontynuować naukę w Polsce.
Przed przystąpieniem naszego kraju do UE co roku wyjeżdżało na Zachód za pracą 450 tys. Polaków. Ponad 90 proc. z nich wracało, traktując wyjazd jako możliwość sezonowego zarobku. – Gdyby Polska nie stała się członkiem UE, doszłoby do masowej emigracji zarobkowej wśród młodych ludzi, ponieważ nie widzieliby oni możliwości realizacji swoich ambicji zawodowych i życiowych – stwierdził M. Duszczyk, powołując się na badania prowadzone przed akcesją.