Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Mleko przed burzą

23 lipca 2009
Zmniejszenie produkcji mleka i nie przekraczanie przyznanych na dane gospodarstwo kwot mlecznych. To apel Izb Rolniczych do producentów mleka. Nad polskimi rolnikami zawisła groźba kar za większą produkcję. W sumie w tym roku bezkarnie możemy wyprodukować prawie 190 mln kilogramów więcej niż w minionym sezonie, ale nasza produkcja jest coraz wyższa.

Spotkanie mazowieckich producentów mleka nie przebiegało w miłych nastrojach. Rosnące koszty produkcji i niska cena mleka w skupie sprawia, że jego sprzedaż jest nieopłacalna. Mali i średni producenci - rezygnują z produkcji.

Wojciech Wilanowski, producent mleka: z dużymi też tak będzie za jakiś czas. Będzie, bo ja słyszę na moim terenie, że ludzie zaprzestają już produkcji mleka i przestawiają się na bydło opasowe.

Na razie jednak ci, którzy zdecydowali się utrzymać produkcję mimo nieopłacalnych cen – ilością ratują gospodarstwa.

Zdzisław Głuchowski, producent mleka: mamy taką sytuację, tak mi się wydaje, że rolnicy mając niższą cenę starają się nadrabiać ilością.

Efekty już są widoczne. W pierwszych trzech miesiącach roku kwotowego, dotychczasowe wykorzystanie limitu produkcji mleka jest o kilka procent wyższe niż przed rokiem. Jeśli sprzedaż surowca nadal będzie się zwiększać – rolnikom grożą wysokie kary.

Waldemar Broś, Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich: ta kara byłaby rzędu 18 – 20 groszy, co w moim przekonaniu jest nie do przyjęcia.

Wiktor Szmulewicz, Krajowa Rada Izb Rolniczych: każdy niech wtedy zmniejsza produkcję, utrzymuje to, na ile ma swoją kwotę. Żeby nie doszło do dodatkowych kłopotów finansowych w gospodarstwach.

Groźba przekroczenia kwoty choć realna – nie jest jeszcze przesądzona. To komentarz resortu rolnictwa. Ministerstwo przypomina, że z podobnym wzrostem produkcji mleka mieliśmy już do czynienia w poprzednich latach.

Ewa Domańska, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi: rzeczywiście, pogoda na początku roku była sprzyjająca, a poza tym wchodzimy w tak zwane sezonowe zwiększenie produkcji mleka. Natomiast niewiadomo, jak potem sprawa dalszych pasz, po pogodzie, po ulewach, po złych warunkach atmosferycznych.

Mimo to, resort zabiega w Brukseli o rozliczenie tego roku kwotowego w ramach całej Unii. To mogłoby uchronić nie tylko Polskę przed karami. Wydaje się jednak, że w Unii pomysł nie ma zbyt wielu zwolenników.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę