Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Miller zapowiada narodową strategię gospodarczą

13 czerwca 2003

Polsce potrzebna jest nasza narodowa strategia, której celem będzie dorównanie państwom Unii Europejskiej w rozwoju gospodarczym, poziomie życia ludzi, jakości i stabilności instytucji państwa i demokracji – powiedział dzisiaj w Sejmie Leszek Miller.

Miller oświadczył, że właśnie takiej strategii modernizacji kraju rząd podporządkuje swoje działania. Premier dodał, że w wymiarze strategicznym jest to pełne przygotowanie do integracji z punktu widzenia najbardziej efektywnego wykorzystania środków unijnych. Bez silnego impulsu w tych sprawach stalibyśmy się już na wejściu do UE niepełnoprawnym członkiem wspólnoty. To byłby niewybaczalny błąd – podkreślił. 

Inny problem, to według szefa rządu, stworzenie lepszych warunków do wzrostu gospodarczego przez zasadniczą poprawę warunków prowadzenia działalności gospodarczej, pobudzanie popytu konsumpcyjnego, a szczególnie inwestycyjnego. To, jego zdaniem, może się dokonać poprzez zmniejszenie obciążeń podatkowych. Problem trzeci, to jak zaznaczył Miller, rozwój nowoczesnych technologii w celu stworzenia niezbędnej podstawy dla wzmocnienia konkurencyjności polskich produktów oraz wykorzystania w tym celu wszystkich możliwości wynikających z umów offsetowych. Premier wymienił też zagwarantowanie systemowej równowagi i niezbędnego bezpieczeństwa w dziedzinie finansów publicznych na zasadach gwarantujących finansowanie niezbywalnych zadań państwa. 

Kolejny problem, to według Millera, doprowadzenie do rzeczywistych zmian na lepsze w infrastrukturze, zwłaszcza drogowej. Bez tego trudno sobie wyobrazić faktyczne włączenie naszego kraju do globalnej wymiany gospodarczej – dodał. Szef rządu mówił też o stworzeniu warunków dla polskiej kultury i nauki we wszystkich tych dziedzinach, które mogą się stać polską specjalnością w UE. Premier zapowiedział, że rząd zamierza wystąpić z kompleksową inicjatywą ustawodawczą obejmującą gwarancje wolności gospodarczej, której celem jest zwiększenia tempa wzrostu gospodarczego i poprawy sytuacji na rynku pracy.

Pakiety tych rozwiązań będą dalszym, lecz idącym nieporównywalnie głębiej, ciągiem rozwiązań zapowiadanych i częściowo zrealizowanych w ramach poprzednich programów rządowych – wyjaśnił Miller. Dodał, że wśród rządowych propozycji będą wykorzystywane pomysły zgłaszane przez reprezentatywne organizacje przedsiębiorców i związków ludzi,


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę