Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Miller o przyszłości CEFTY

16 września 2002

W sobotę Leszek Miller podczas obrad premierów państw CEFTY  w Bratysławie wyraził nadzieję, że Porozumienie o Wolnym Handlu (CEFTA) nie rozwiąże się po wejściu części jej członków do Unii Europejskiej, a od przyszłego roku przystąpi do niego Republika Chorwacka.

Do CEFTY należą Czechy, Polska, Słowacja, Węgry, Słowenia, Rumunia i Bułgaria. Te dwa ostatnie kraje mają wejść później do UE niż Polska, Czechy czy Węgry. W sobotę w Bratysławie członkowie CEFTY zdecydowali o przyjęciu do porozumienia Chorwacji, która spełniła już wszystkie wymogi, czyli m.in. zliberalizowała handel.

Miller podczas krótkiego spotkania z dziennikarzami powiedział, że działalność CEFTY  budzi zainteresowanie, zaciekawienie. Co więcej, dzisiaj można powiedzieć, że te kraje, które są w CEFCIE i które zostaną przyjęte do Unii Europejskiej, łatwiej uczyniły swoje gospodarki przystosowane do jej wymogów, i dzisiaj droga do Unii Europejskiej jest dzięki temu łatwiejsza – dodał Miller.

Wicepremier Marek Pol towarzyszący premierowi w szczycie państw należących do CEFTY powiedział: Fakt, iż część krajów CEFTY za chwilę będzie w Unii Europejskiej, a reszta nie, to wydaje się bardzo potrzebne, żebyśmy utrzymywali więzi z tymi krajami. Zdaniem Pola byłoby bardzo niedobrze, gdyby rozszerzenie Unii Europejskiej spowodowało pojawienie się nowych barier pomiędzy państwami europejskimi, w tym między krajami środkowoeuropejskimi.

Główny negocjator Polski z Unią Europejską Jan Truszczyński wyjaśnił, że po akcesji z Unią Europejską przestaną obowiązywać wszystkie porozumienia handlowe zawarte "między nami, a tymi państwami z CEFTY, które razem z nami wejdą do Unii". Nadal będą obowiązywać natomiast według wszelkiego prawdopodobieństwa umowy z Bułgarią i Rumunią, które nie wejdą razem z nami do Unii Europejskiej. Nie rodzi to żadnych wątpliwości i nie będzie żadnych przeszkód ze strony Unii – powiedział w Bratysławie Truszczyński.

Polska ma obecnie prawie 7 mld USD obrotów z krajami CEFTA, a naszym największym partnerem w porozumieniu są Czechy, następnie Węgry i Słowacja – stwierdził sekretarz stanu w kancelarii premiera Tadeusz Iwiński.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę