Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Międzynarodowa aktywność Marka Sawickiego

22 grudnia 2015

Polska chce zaproponować zmianę systemu dopłat do rolnictwa, tak aby kryteria ich wyliczania były jednakowe dla wszystkich krajów Unii-Powidziała PAP Marek Sawicki. 
Minister wyjaśnił, że Polska chce, by KE odeszła od dopłat do rolnictwa, których wysokość jest uzależniona od wielkości tzw. historycznych. Obecnie poziom dopłaty jest powiązany z osiąganymi w przeszłości plonami zbóż, tzw. plonami referencyjnymi lub wielkością stad zwierząt.

Plony referencyjne - to średnie plony w danym kraju uzyskane z 5 lat, wyliczone po odrzuceniu plonów w roku najlepszym i najsłabszym. Najwyższy plon referencyjny w UE ma Holandia - 6,66 tony z hektara, a najniższy Finlandia (2,82 t/ha) oraz Hiszpania (2,69 t/ha). Polska ma plon referencyjny w wysokości 3 t/ha.

Choć wysokość dopłaty do plonu referencyjnego jest jednakowa dla wszystkich członków UE (63 euro/t), to wyższe plony oznaczają wyższe dopłaty. Plon referencyjny dla Polski został obliczony na podstawie okresu 1986-91, gdy rolnictwo było w okresie transformacji.

Sawicki chce, by po 2013 r. UE zmieniła system dopłat do rolnictwa tak, by stare i nowe kraje członkowskie stosowały jednakową i prostszą metodę ich wyliczania. Obecnie w różnych krajach stosowane są różne systemy dopłat.

Zdaniem ministra, dopłaty powinny być odnoszone do gospodarstwa przy zachowaniu wymogów ochrony środowiska.

Szef resortu rolnictwa przypomniał, że od 2009 r. w większości państw wspólnotowych wprowadzone zostaną systemy kontroli wzajemnej, tzw. cross compliance, dotyczące ochrony środowiska, bezpieczeństwa żywności i dobrostanu zwierząt.

"Uważamy, że dotychczasowy system płatności jest niesprawiedliwy dla rolnictwa - nie tylko polskiego, ale i europejskiego. Europa głosi hasła solidaryzmu i wspólnotowego charakteru polityki rolnej, równej konkurencji na jednolitym rynku, a nadal - do 2013 r. - utrzymuje nierówne tytuły do płatności" - argumentował minister.

Sawicki podkreślił, że jeżeli nawet Polska dojdzie do 100- procentowego poziomu dopłat w 2012 r., to nadal polscy rolnicy będą otrzymywali mniej pieniędzy niż inni europejscy farmerzy. Dodał, że obecnie rolnicy z Francji, Niemiec czy Belgii mają płatności, w odniesieniu do powierzchni gospodarstw, ponad dwukrotnie wyższe niż w Polsce.



POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę