Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Mechanizmy ochronne: "bezpieczniki" czy "bat"?

11 października 2002

Przyjęta wczoraj przez europejskich komisarzy strategia rozszerzenia to znak, że Unia przyjmie dziesięć krajów na członków w 2004 r. Będzie ich jednak nadzorować po zakończeniu negocjacji, a nawet po uzyskaniu członkostwa w Unii, ponieważ większość kandydatów, z Polską na czele, ma jeszcze ogromną pracę do wykonania. Dlatego strategia Komisji zawiera kilkustopniowe mechanizmy ochronne – przez jednych zwane "bezpiecznikami", a przez innych po prostu "batem".

Najbardziej neutralny środek nadzoru to "monitoring", czyli śledzenie postępów lub ich braku we wdrażaniu unijnego prawa, funkcjonowaniu administracji itd. Bruksela może też wystosować listy z konkretnymi ostrzeżeniami, sięgnąć po tzw. klauzule ochronne w traktacie, a w ostateczności nałożyć na nowych członków wysokie kary finansowe (w przypadku łamania unijnego prawa będzie kierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości, który orzeka po trwającej średnio dwa lata procedurze i przy założeniu, że pozwany kraj nie poprawi się).

Monitoring obejmie okres od końca negocjacji aż do naszego wejścia do Unii. Komisja sprawdzi, jak spełniamy obietnice dane w negocjacjach i niewypełnione wciąż ekonomiczne kryteria członkostwa. Pod lupą znajdzie się też administracja.

Komisja uważa, że w celu łagodnego włączenia bezprecedensowej liczby nowych państw członkowskich do wspólnej polityki w różnych dziedzinach trzeba wprowadzić specjalną klauzulę ochronną – zgodzili się komisarze. Klauzula ta znajdzie się w traktacie. Ma ona "pozwolić Komisji poczynić odpowiednie kroki w razie poważnego zakłócenia lub groźby poważnego zakłócenia w funkcjonowaniu jednolitego rynku lub na obszarze wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości wskutek możliwego niedotrzymania zobowiązań podjętych w negocjacjach".

Wymieniona klauzula ma obowiązywać maksymalnie dwa lata. Komisja jednak nie wyjaśnia, na czym miałyby polegać "odpowiednie kroki". Raczej nie będą to karne cła – chodzi raczej o dmuchanie na zimne, niż o realną groźbę.

Zdaniem minister ds. europejskich Danuty Hübner "klauzula ochronna" obowiązująca po rozszerzeniu "nie jest niczym szczególnym – pojawiła się już w poprzednich traktatach akcesyjnych (ze Szwecją, Finlandią i Austrią), choć nigdy jej w praktyce nie zastosowano". Poza tym z "klauzul" korzystać będą mogli także nowi członkowie UE, np. gdy stwierdzą nadmierny import. 

Polska jednak nie będzie mogła samowolnie decydować o uruchomieniu mechanizmów ochronnych, gdyż będą musiały je zaakceptować Komisja Europejska i państwa UE. 


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę