Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Konsekwencje wyniku irlandzkiego referendum - debata na Wydziale Nauk Politycznych UAM w Poznaniu

12 października 2009
W debacie wzięli udział eurodeputowani Andrzej Grzyb (PSL), Filip Kaczmarek (PO) i Konrad Szymański (PiS), a także dr Zbigniew Czachór (Wydział Nauk Politycznych UAM).
Dziś wszystko wskazuje na to, że Traktat Lizboński zostanie przyjęty przez całą Unię - ocenił Konrad Szymański. Jednak ani traktat, ani tryb jego przyjęcia nie rozwiązuje wyzwań, jakie stoją przed całą wspólnotą europejską. Wielu zakłada, że nowy traktat, nowe instytucje będą receptą na krajowe i europejskie problemy. Nie będą, jeżeli nie wypełnimy ich właściwą treścią - mówił Szymański.

Obecnie jednym z największych problemów Unii Europejskiej jest brak wiarygodności procesu integracji. Tej wiarygodności nie umocniło zlekceważenie pierwotnej decyzji Irlandczyków tylko po to, by przyjąć nowy traktat za wszelką cenę, jak i puste obietnice składane w trakcie
kampanii referendalnej. Weryfikacja tych obietnic jeszcze bardziej obniży zaufanie do projektu integracji europejskiej - wskazywał europoseł.

Warto zastanowić się wreszcie, dlaczego coraz trudniej jest przyjmować traktaty europejskie - mówił Szymański. Jak podkreślił, problem wiarygodności i realizacji wyzwań nie polega na braku formuły czy instytucji, lecz na rozbieżnych interesach państw UE w kluczowych elementach polityki unijnej, a także na oderwaniu wizji integracji proponowanej przez unijne elity od spojrzenia na ten proces zwykłych obywateli UE.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę