aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Kompromis w Brukseli = otwarte drzwi do UE

30 października 2002

Rząd niemiecki uznał zawarty w ubiegłym tygodniu na szczycie w Brukseli kompromis za "definitywne" otwarcie Unii Europejskiej dla ubiegających się o przyjęcie krajów środkowo- i wschodnioeuropejskich.

Faktem jest, że (szczyt w Brukseli) definitywnie otworzył drzwi – powiedział niemiecki minister spraw zagranicznych Joschka Fischer we wtorek w Berlinie. W Kopenhadze podejmiemy decyzję o przyjęciu dziesięciu nowych członków. Jest to historyczny krok w kierunku integracji Europy, jakiego nie było jeszcze w epoce nowożytnej – oświadczył Fischer podczas dyskusji w Bundestagu nad pierwszym po wyborach oświadczeniem rządu Gerharda Schroedera. Koalicja SPD/Zieloni wygrała wrześniowe wybory do parlamentu i utrzymała się u władzy.

Schroeder ocenił porozumienie dotyczące finansowych aspektów poszerzenia jako "solidną podstawę" do przyjęcia kandydatów. Kompromis z Brukseli, osiągnięty przede wszystkim dzięki współpracy z naszymi francuskimi przyjaciółmi, spełnia postulat ograniczenia wydatków na rolnictwo w poszerzonej Unii – powiedział kanclerz.

Nie traciliśmy z oczu historycznego wymiaru tej decyzji. Razem z naszymi partnerami sprostaliśmy wymogom wspólnej odpowiedzialności wobec europejskiej historii, kładąc fundament, dzięki któremu w Europie może się zrastać to, co do siebie należy – podkreślił Schroeder

Najważniejszy europejski projekt początku bieżącego stulecia – ostateczne przezwyciężenie bolesnego podziału Europy – może zostać teraz z powodzeniem zakończony – mówił kanclerz. Na europejskim szczycie UE w grudniu w Kopenhadze zakończymy negocjacje z dziesięcioma krajami kandydującymi – dodał.

Schroeder i Fischer opowiedzieli się za reformą instytucji unijnych, która zapewni Unii zdolność działania po przyjęciu nowych państw. Obaj politycy opowiedzieli się za wzmocnieniem Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego oraz "jednoznacznym" rozgraniczeniem kompetencji struktur narodowych i europejskich. Przewodniczącego Komisji powinien wybierać Parlament Europejski, a nie rządy krajów członkowskich - uważa kanclerz. Schroeder zapewnił, że Niemcy będą "z całych sił" popierać prace Konwentu, opracowującego projekt europejskiej konstytucji.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę