Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Komisja Europejska chwali Polskę

16 lutego 2005

Polska zrobiła wiele dla wspierania małych i średnich firm, szczególnie w zakresie edukacji w dziedzinie przedsiębiorczości i regulacji prawnych – wynika z raportu Komisji Europejskiej, dotyczącego realizacji Europejskiej Karty dla małych przedsiębiorstw.

W ocenie KE, opartej na piątej edycji raportu o przedsiębiorczości, kraje członkowskie Unii Europejskiej, a szczególnie nowe kraje, zrobiły znaczny postęp w promowaniu małej przedsiębiorczości w zakresie edukacji, poprawy regulacji prawnych, prawa upadłościowego oraz radzenia sobie z brakiem odpowiednio wykwalifikowanej siły roboczej.

Polska znalazła się w czołówce krajów rozwijających przedsiębiorczość poprzez edukację. Według raportu, spośród nowych krajów członkowskich Polska podjęła najwięcej działań edukacyjnych, jak np. wprowadzenie do programów szkół średnich elementów propagujących przedsiębiorczość i szkolenia nauczycieli.

Spośród krajów ujętych w raporcie, w dziedzinie edukacji przedsiębiorczości najwięcej zrobiły Wielka Brytania i Norwegia, a żadnych działań nie podjęły Cypr, Węgry, Portugalia i Słowacja.

W raporcie zwrócono również uwagę na postęp Polski w zakresie legislacji dla małych i średnich przedsiębiorstw. Polska jest na drugim miejscu, po Danii, wśród krajów, które podjęły najwięcej działań na rzecz poprawy regulacji prawnych i oceny skutków wprowadzania nowych przepisów. Działań takich nie podjęły Francja, Cypr i Portugalia.

Polska dobrze wypadła także pod względem środków zapobiegających niedoborom wykwalifikowanej siły roboczej, podejmując wszystkie zaproponowane przez UE inicjatywy, w tym monitoring zapotrzebowania na specjalizacje.

Gorzej od średniej Polska wypadła tylko w kwestii wspierania inicjacji działalności gospodarczej, restrukturyzacji małych i średnich firm oraz zapewnienia im „uczciwego” bankructwa. W tej dziedzinie znalazła się przy końcu stawki, podejmując dwie inicjatywy, podczas gdy najwięcej – osiem – działań w tym zakresie podjęły Włochy, a nic nie uczyniły Grecja, Irlandia, Łotwa i Słowacja.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę