Polska zrobiła wiele dla wspierania małych i średnich firm, szczególnie w zakresie edukacji w dziedzinie przedsiębiorczości i regulacji prawnych – wynika z raportu Komisji Europejskiej, dotyczącego realizacji Europejskiej Karty dla małych przedsiębiorstw.
W ocenie KE, opartej na piątej edycji raportu o przedsiębiorczości, kraje członkowskie Unii Europejskiej, a szczególnie nowe kraje, zrobiły znaczny postęp w promowaniu małej przedsiębiorczości w zakresie edukacji, poprawy regulacji prawnych, prawa upadłościowego oraz radzenia sobie z brakiem odpowiednio wykwalifikowanej siły roboczej.
Polska znalazła się w czołówce krajów rozwijających przedsiębiorczość poprzez edukację. Według raportu, spośród nowych krajów członkowskich Polska podjęła najwięcej działań edukacyjnych, jak np. wprowadzenie do programów szkół średnich elementów propagujących przedsiębiorczość i szkolenia nauczycieli.
Spośród krajów ujętych w raporcie, w dziedzinie edukacji przedsiębiorczości najwięcej zrobiły Wielka Brytania i Norwegia, a żadnych działań nie podjęły Cypr, Węgry, Portugalia i Słowacja.
W raporcie zwrócono również uwagę na postęp Polski w zakresie legislacji dla małych i średnich przedsiębiorstw. Polska jest na drugim miejscu, po Danii, wśród krajów, które podjęły najwięcej działań na rzecz poprawy regulacji prawnych i oceny skutków wprowadzania nowych przepisów. Działań takich nie podjęły Francja, Cypr i Portugalia.
Polska dobrze wypadła także pod względem środków zapobiegających niedoborom wykwalifikowanej siły roboczej, podejmując wszystkie zaproponowane przez UE inicjatywy, w tym monitoring zapotrzebowania na specjalizacje.
Gorzej od średniej Polska wypadła tylko w kwestii wspierania inicjacji działalności gospodarczej, restrukturyzacji małych i średnich firm oraz zapewnienia im „uczciwego” bankructwa. W tej dziedzinie znalazła się przy końcu stawki, podejmując dwie inicjatywy, podczas gdy najwięcej – osiem – działań w tym zakresie podjęły Włochy, a nic nie uczyniły Grecja, Irlandia, Łotwa i Słowacja.