Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Kłopoty z importem cytrusów

9 września 2003

Rusza kolejna runda negocjacji między Polską a Unią Europejską na temat importu bananów. - Będziemy się starać, żeby nasze firmy nie były traktowane gorzej niż unijne - deklaruje Ministerstwo Rolnictwa.

Import bananów jest jedną z nielicznych branż, których kształt po rozszerzeniu Unii wciąż nie jest określony. Pewne jest, że razem z naszym wstąpieniem do UE przyjmiemy unijne prawo importu tych owoców. - To prawo chroni obecnych importerów z krajów unijnych. Banany kosztują tam dwa razy więcej niż u nas, a urzędnicy wydają licencje na ich sprowadzanie. Tych licencji może dla nas zabraknąć - twierdzi członek Stowarzyszenia Polskich Importerów i Dojrzewalników Bananów Sławomir Wójcik. SPIiDB zrzesza ponad 40 polskich firm oraz organizacji handlowych - Niebezpieczne jest to, że zmiany mogą być wprowadzone nagle - dodaje.

O co walczymy? Dziś banany importuje do Polski kilkanaście naszych firm. W branży pracuje kilkanaście tysięcy osób. Za rok przyjmiemy regulacje unijne. UE po głośnej "bananowej wojnie" ze Stanami Zjednoczonymi wprowadziła zasady ograniczające import tych owoców. Wynikają one z jednej strony z ochrony unijnej produkcji w niektórych krajach członkowskich (głównie w Hiszpanii), a z drugiej - z polityki preferencyjnego traktowania tzw. krajów ACP (to głównie terytoria zależne lub byłe kolonie m.in. Francji i innych krajów członkowskich UE). Na import ze strefy "amerykańskiej" obowiązują wysokie cła. Są jednak licencje importowe, a rynek sprowadzających banany jest podzielony na tzw. importerów tradycyjnych i nietradycyjnych. Pierwsi mogą przywieźć 87 proc. limitu, ostatni - 13 proc. W 2001 r. Unia dodatkowo zmodyfikowała swoje prawo wydawania licencji - "operatorem tradycyjnym" jest tylko ten podmiot, który zakupił minimalną (określoną inną regulacją) ilość bananów od producentów z państw trzecich i na własny koszt przewiózł je na obszar UE.

I właśnie w tym "na własny koszt" jest problem. Dla urzędników unijnych taki zapis pozwala interpretować go, eliminując nasze firmy po wejściu do UE - według definicji tradycyjnymi operatorami są tylko tacy, którzy produkowali banany (np. Hiszpanie na Wyspach Kanaryjskich) i ci, którzy kupowali banany w krajach trzecich, ale ponosili koszt i ryzyko ich transportu do Europy.

Polska sprowadza rocznie około 275 tys. ton bananów. Zwykle są jednak transportowane przez zagranicznych przewoźników. Nasi importerzy twierdzą, że przepisy już kwalifikują ich do miana "operatorów tradycyjnych". - Ponosimy wszystkie opłaty za przewóz, płacimy VAT od transportu. Wymaganie od nas posiadania środków transportu jest nadinterpretacją prawa - twierdzi Sławomir Wójcik. SPIiDB chce, żeby to Polska ustalała, który z krajowych importerów spełnia kryteria "tradycyjnego".

Jeśli przyjmiemy unijne zapisy w dzisiejszym ich kształcie, ceny bananów mogą u nas wzrosnąć nawet dwukrotnie, a polscy importerzy wypadną z rynku. Jest jednak szansa wynegocjowania korzystniejszej interpretacji przepisów.

- Jesteśmy w stałym kontakcie ze Stowarzyszeniem, niestety Unia nie zgodziła się na udział jego przedstawicieli w rozmowach. Jednak nasi negocjatorzy dobrze znają problemy importerów. Do Brukseli w tej sprawie jadą w tym tygodniu - informuje wiceminister rolnictwa Jerzy Plewa. - Mam świadomość, że te rozstrzygnięcia będą kluczowe dla całej branży w Polsce. Będziemy zabiegać, żeby nasze przedsiębiorstwa wcześniej znały warunki, w których będą działać na rynku.

Według ministerstwa pozytywnym sygnałem jest dostrzeżenie problemu przez pozostałe kraje wstępujące do Unii. - Do niedawna w tych bojach byliśmy samotni. Dziś bardzo aktywna jest na przykład Litwa. Razem możemy więcej - uważa Jerzy Plewa. - Wiemy, że Unia nie spieszy się do rozmów. My chcemy je zacząć szybko i jak najwcześniej skończyć - dodaje.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę