Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

KE zgadza się na nasze propozycje SSE

30 lipca 2002

Rzecznik Departamentu Informacji i Komunikacji Społ. w UOKiK Alicja Urban podała, że Komisja Europejska zgodziła się na większość polskich propozycji w negocjacjach w sprawie Specjalnych Stref Ekonomicznych. Pozwoli to prawdopodobnie zamknąć negocjacje w obszarze "Konkurencja" w październiku b.r.

Ostatnie spotkanie grupy ekspertów miało miejsce w piątek. Stronie unijnej przewodniczył Alexander Schaub z Dyrekcji ds. Konkurencji KE, a stronie polskiej prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) Cezary Banasiński.

Strony ustaliły, że: – graniczną datą naliczania wysokości pomocy publicznej będzie 1 stycznia 2001 roku - małe i średnie przedsiębiorstwa uzyskują "specjalne traktowanie", tj. de facto uzyskają okres przejściowy do 2011 roku, co oznacza pozostawienie tych samych zasad pomocy publicznej do roku 2011. Duże przedsiębiorstwa uzyskują podwyższony pułap pomocy publicznej z dopuszczalnego w UE 50 proc. do 75 proc. inwestycji.                                                            

Jednakże eksperci z KE zaznaczyli, że podwyższony pułap nie może dotyczyć przedsiębiorstw, które uzyskały zezwolenia między 1 stycznia 2000 a 1 stycznia 2001 (chodzi o 60 firm, z których 32 rozpoczęło działalność w 2000 r. Polscy negocjatorzy mają nadzieję, iż uda się uzyskać jednakowy, podwyższony pułap dla wszystkich dużych przedsiębiorstw. 

Pułap pomocy publicznej dla przemysłu motoryzacyjnego ma wynosić 30 proc. - w UE wynosi ok. 15-18 proc. Strona polska argumentowała, że przemysł motoryzacyjny był przez wiele lat dotowany w krajach unijnych, a w Polsce ten sektor dopiero się rozwija i wprowadzenie tak restrykcyjnych zasad jest nieuzasadnione.    

Polska uzyskała również zapewnienie, że jeżeli inne państwa kandydackie (chodzi przede wszystkim o Węgry) uzyskają wyższy pułap dla sektora motoryzacyjnego niż 30 proc. obejmie on również Polskę.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę