Klonowanie ludzi w celach rozrodczych zasługuje na potępienie nie tylko z oczywistych względów etycznych i przez wzgląd na wspólne wartości, ale także dlatego, że chodzi o praktyki całkowicie nieodpowiedzialne z naukowego punktu widzenia – oświadczył komisarz UE ds. badań naukowych Philippe Busquin. W środę Komisja Europejska potępiła klonowanie ludzi w celach rozrodczych i poparła pomysł światowego zakazu tego rodzaju praktyk.
Decyzja KE to reakcja na doniesienia o rzekomych narodzinach ludzkich klonów w USA i Europie.
Unia już wcześniej wypowiadał się w tej kwestii: zakaz klonowania ludzi w celach rozrodczych znajduje się w protokole do Konwencji Praw Człowieka Rady Europy, a także w Karcie Praw Podstawowych Unii Europejskiej, przyjętej – na razie jako niewiążący prawnie dokument polityczny – na szczycie w Nicei w grudniu 2000 roku.
Komisja wyraziła pełne poparcie dla francusko-niemieckiej inicjatywy, żeby doprowadzić do światowej konwencji, zakazującej klonowania ludzi w celach rozrodczych. Taką konwencję proponowały już USA. Gotowość współpracy w jej opracowaniu zadeklarowała Japonia.
Unijny komisarz ds. badań naukowych Philippe Busquin podkreślił, że wszelkie eksperymenty z klonowaniem ludzkich zarodków w celach rozrodczych są również wykluczone z programów współpracy naukowo-badawczej, wspomaganych z budżetu UE. Nie będą wspierane: eksperymenty mające na celu klonowanie ludzi w celach rozrodczych; zmierzające do trwałej, dziedzicznej zmiany ludzkiego kodu genetycznego oraz doświadczenia, które mają na celu stworzenie ludzkich zarodków wyłącznie w celach badawczych lub jako źródła komórek macierzystych.
Najbardziej klarowny zakaz klonowania człowieka i wszelkich eksperymentów na zarodkach ludzkich obowiązuje w Irlandii, gdzie życie ludzkie jest chronione konstytucyjnie. Klonowanie embrionów jest też zabronione prawem narodowym w Austrii, Francji i Niemczech, a Grecja, Hiszpania i Włochy ratyfikowały protokół Rady Europy, zakazujący tego typu eksperymentów. Ale w Wielkiej Brytanii, w krajach Beneluksu i w Skandynawii brak uregulowań prawnych lub są luki prawne, dopuszczające takie praktyki.
Dlatego też Komisja była zmuszona dopuścić wsparcie z kasy UE eksperymentów prowadzonych w celach leczniczych z wykorzystaniem zarodków pozostałych po sztucznym zapłodnieniu, które i tak po pewnym czasie się niszczy (w czasie zapłodnienia w probówce tworzy się zwykle więcej embrionów niż potrzeba, żeby wszczepić kobiecie najzdrowsze).
Dopuszczalne są także badania na martwych zarodkach, pochodzących z aborcji. Wolno też klonować komórki pobrane z niedomagających organów człowieka, by wszczepić je następnie temu samemu człowiekowi w celach leczniczych.