aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

KE: nie ma potrzeby skracania okresów przejściowych na nabywanie nieruchomości rolnych przez cudzoziemców.

24 grudnia 2015

Siedem z dziesięciu państw, które w roku 2004 przystąpiły do Unii Europejskiej ustanowiło okresy przejściowe na zakup gruntów rolnych przez cudzoziemców.
Ustanowienie takich okresów oznacza, że cudzoziemcy ubiegający się o nabycie gruntów rolnych w tych krajach muszą, w okresie obowiązywania okresu przejściowego, uzyskać pozwolenie właściwych władz danego kraju na nabycie takich gruntów. Terminy obowiązywania ograniczeń wyznaczano mając na uwadze, między innymi, potrzebę zmniejszania negatywnego wpływu wywieranego przez ograniczenia inwestycji zagranicznych w rozwój sektora rolnego tych krajów. W Polsce okres przejściowy wynosi 12 lat a w Estonii, Litwie, Łotwie, Republice Czeskiej, Słowacji i na Węgrzech po 7 lat.
Zgodnie z zapisami aktu przystąpienia Rada Unii Europejskiej może podjąć decyzję o skróceniu lub zakończeniu okresów przejściowych po dokonaniu przeglądu sytuacji na rynkach rolnych tych krajów dokonanego w trzecim roku od ich daty przystąpienia do UE. Wspomniana analiza została przeprowadzona przez Centrum Studiów Polityki Europejskiej. Uwzględniając wyniki tej analizy Komisja Europejska stwierdza, że nie zachodzi potrzeba skrócenia okresów przejściowych na nabywanie nieruchomości rolnych przez cudzoziemców w wymienionych krajach.

Sprawozdanie Komisji Europejskiej (KE) dotyczyło 7 nowych państw członkowskich (Czechy, Estonia, Węgry, Polska, Łotwa, Litwa, Słowacja). Według danych KE, ponad połowa gruntów rolnych w tych państwach jest dzierżawiona, z wyłączeniem Polski i Łotwy. Dzierżawa nieruchomości rolnych przyniosła pozytywne skutki - wprowadzenie nowych technologii oraz dostarczenie kapitału na cele produkcyjne. Wciąż jednak problemem jest niska wydajność, stąd zalecenie KE, by państwa zajęły się czynnikami instytucjonalnymi opóźniającymi proces racjonalizacji użytkowania gruntów i produkcji rolnej. Oprócz tego, KE pozytywnie oceniła istniejące już w niektórych państwach rozwiązania, takie jak: zwiększenie minimalnej powierzchni gruntów, które cudzoziemcy mogą nabywać bez ograniczeń (np. 10 hektarów w Estonii) czy też umożliwienie cudzoziemcom dzierżawiącym nieruchomości rolne nieograniczonego nabywania budyunków gospodarskich i gruntów, na których te budynki się znajdują.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę