Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

KE chwali Polskę za działania w sprawie obniżenia deficytu

23 grudnia 2004

Polska jest na najlepszej drodze do obniżenia nadmiernego deficytu finansów publicznych - oświadczyła w środę Komisja Europejska. To podstawowy warunek, który musi spełnić Polska, aby wejść do strefy euro.

KE pozytywnie oceniła działania podjęte przez Polskę, a także Czechy, Cypr, Maltę i Słowację, aby zredukować deficyt poniżej 3 proc. PKB. Przekroczenie przez nie tej wartości referencyjnej w 2003 roku spowodowało, że Rada (ministrów) UE - na wniosek Komisji - uznała je w lipcu za kraje o nadmiernym deficycie i zaleciła im odpowiednie działania w celu redukcji deficytu.

W środę Komisja oceniła, że ich programy przywracania równowagi są realistyczne i że na obecnym etapie wobec pięciu krajów nie są wymagane żadne dodatkowe zalecenia w tym zakresie. Za nieskuteczne uznała natomiast programy Grecji i Węgier, które w lipcu znalazły się "na cenzurowanym" razem z pozytywnie obecnie ocenianą piątką.

Z zadowoleniem stwierdzam, że Republika Czeska, Cypr, Malta, Polska i Słowacja pozytywnie zareagowały na zalecenia Rady i podjęły niezbędne kroki w celu ograniczenia swojego deficytu budżetowego. Dobry stan finansów publicznych przynosi korzyści gospodarce i podatnikom, należy go nadal utrzymywać, szczególnie w okresach silnego wzrostu, jak ten, który ma teraz miejsce w wymienionych państwach członkowskich powiedział w środę komisarz UE ds. gospodarczych i walutowych, Joaquin Almunia.

Opierając się na tzw. programie konwergencji, nadesłanym w maju przez polski rząd, Rada (ministrów) UE zaleciła w lipcu, aby sprowadzić deficyt finansów publicznych Polski poniżej 3 proc. PKB w 2007 roku. Realizacja tego celu pozwoliłaby Polsce przystąpić do strefy euro w 2009 roku.

Komisja ocenia, że założenia makroekonomiczne leżące u podstaw projektu polskiego budżetu państwa na rok 2005 są wiarygodne i że spodziewane skutki planowanych posunięć wystarczą, aby osiągnąć docelowy wskaźnik deficytu finansów publicznych 3,9 proc. PKB w porównaniu z przewidywanym w tym roku 5,6 proc. (na podstawie najnowszych danych Komisja nie wyklucza nawet, że tegoroczny deficyt nie przekroczy 5,4 proc. PKB).

 W 2006 roku deficyt ma szansę zejść do 3,1 proc. PKB, mimo że w majowym programie zakładano jeszcze 3,3 proc. W całym rozpatrywanym okresie zadłużenie publiczne nie powinno utrzymać się poniżej 60 proc. PKB, czyli pułapu zalecanego kandydatom do strefy euro. Komisja podkreśliła w środę, że posunięcia przyjęte przez rząd i parlament i jeszcze planowane mają charakter "strukturalny", a więc nie doraźny, i powinny przynosić pożądane skutki także w następnych latach, a nie tylko w 2005 roku.

W opublikowanej w środę informacji dla Rady UE Komisja zastrzegła jednak, że "w następstwie odrzucenia przez parlament dwóch punktów planu Hausnera (odpowiadających redukcji deficytu o 0,2 pkt. proc. PKB) wciąż utrzymuje się niepewność co do wdrożenia pozostałych posunięć wymagających procedury legislacyjnej zawartych w projekcie budżetu na rok 2005".

 O tym, że ocena Komisji wobec Polski i pozostałej czwórki będzie pozytywna, PAP informował już we wtorek, powołując się na źródła w Komisji. Ich zdaniem - dowiedział się PAP - nie oznacza to jednak, że wobec Polski procedura nadmiernego deficytu zostanie zawieszona: Procedura nadmiernego deficytu nadal obowiązuje Polskę, bo deficyt wciąż przekracza 3 procent, natomiast Komisja uznała polski program, by go obniżyć, za realny.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę