Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Kary za oszustwo

13 lipca 2004

Wchodzisz do urzędu, mówisz, że samochód kosztował 200 złotych, od tego płacisz akcyzę. Tak było do tej pory. Ale urzędy skarbowe mogą wzywać właścicieli, sprowadzonych z zagranicy aut, do zapłaty odpowiadających prawdzie podatków - przypomina "Gazeta Poznańska".

"Zalew używanych aut zza zachodniej granicy nie zaskoczył nikogo. Niektórzy kierowcy z utęsknieniem czekali na moment wejścia Polski do Unii, aby sprowadzić sobie tanie auto. Ale czy samochody z Unii są rzeczywiście tanie - dopiero się okaże"- czytamy w gazecie.

Ministerstwo finansów zapowiada, że urzędy skarbowe będą wszczynać postępowania przeciwko tym posiadaczom aut, którzy zaniżali ich wartość. Urzędnicy będą mogli jeszcze raz naliczać akcyzę - i karę - jeśli stwierdzą, że przedstawiona wartość auta znacząco różni się od wyceny przedstawianej w europejskich katalogach aut używanych.

"Co dzisiaj można sprowadzić zza granicy? Właściwie wszystko. Nie ma już ograniczeń, które zakazywały sprowadzania aut starszych niż dziesięcioletnie. A biorąc pod uwagę, że samochody w tym wieku, które jeździły w Niemczech i tak są w zdecydowanie lepszym stanie niż te, którym wypadło poruszać się w polskich warunkach" - zauważa Gazeta Poznańska.

Podaje także, że można już również sprowadzać samochody, które nie spełniają normy emisji spalin Euro 2. Jeśli nawet takie auto nie przejdzie procesu rejestracji - często służy jako magazyn części zamiennych. Ale co zrobić, aby je zarejestrować? Żadnych żółtych pasków Jeśli sprowadzane auto ma żółty pasek - może wjechać do Polski tylko na lawecie. Dlaczego? Bo takie auta nie są zarejestrowane i ubezpieczone. Rejestracja z żółtym paskiem jest wydawana tylko na nazwisko. By zarejestrować sprowadzany samochód nie trzeba płacić cła, ani podatku VAT, tylko podatek akcyzowy.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę