Rząd co najmniej raz na sześć miesięcy będzie przedstawiał posłom lub senatorom informacje o udziale Polski w pracach UE. Dokumenty unijne będzie zaś opiniowała 46-osobowa Komisja do spraw Unii Europejskiej.
Posłowie uchwalili ustawę o współpracy Rady Ministrów z Sejmem i Senatem w sprawach związanych z członkostwem Polski w UE oraz podjęli uchwałę o zmianie regulaminu Sejmu, która powołuje nową sejmową Komisję do spraw UE. Komisja będzie miała prawo wypowiadać się w imieniu całego Sejmu. Po 1 maja komisja będzie dokonywać oceny wszystkiego, co będzie się dokonywać w relacjach z państwami Unii – powiedział Jerzy Czepułkowski, przewodniczący obecnej Komisji Europejskiej. Będzie więc opiniować projekty unijnych aktów prawnych, projekty stanowisk naszego rządu, ale również kandydatury na wybrane stanowiska w UE.
Licząca 46 posłów komisja będzie odzwierciedlać proporcje poszczególnych ugrupowań w Sejmie. Zostanie ona powołana z dniem 1 maja 2004 r., a obecnie działająca rozwiązana najpóźniej do 31 lipca. Współpracę między rządem, Sejmem i Senatem a nowo powołaną komisją europejską reguluje ustawa. Zapisane są w niej procedury i zasady przedkładania dokumentów dotyczących udziału Polski w pracach UE. Rocznie Sejm będzie opiniował ok. 20 tys. unijnych dokumentów. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.