Ptak_Waw_CTR_2024

Jaki pakiet dla rolnictwa?

16 czerwca 2009
Mierzymy, jako naród, bardzo wysoko. Nasi politycy podgrzewali i nadal podgrzewają atmosferę i apetyty na światowe stanowiska. Radosław Sikorski - minister spraw zagranicznych, a kiedyś wiceminister obrony narodowej miał być polskim kandydatem na stanowisko sekretarza generalnego wojskowego paktu NATO.
Jak przyszło co do czego stanowisko przypadło duńskiemu premierowi - Andersowi Foghowi Rassmusenowi. Teraz starania dotyczą kolejno trzech stanowisk - sekretarza generalnego Rady Europy - na to stanowisko mamy forsować Włodzimierza Cimoszewicza, przewodniczącego parlamentu europejskiego - kandyduje Jerzy Buzek oraz stanowisko komisarza europejskiego - tu mamy aż troje kandydatów.

Komplikuje sprawę przedwyborcze oświadczenie premiera Donalda Tuska, który obiecywał i gwarantował, że jeśli Platforma Obywatelska wygra wybory do parlamentu europejskiego, to premier gwarantuje, że Jerzy Buzek obejmie tekę przewodniczącego parlamentu. Teraz premier jest zakładnikiem swego oświadczenia, co oczywiście stawia polskiego premiera w trochę niezręcznej na arenie europejskiej sytuacji. Platforma wysuwa na stanowisko szefa parlamentu Jerzego Buzka. Jego kontrkandydatem jest wieloletni europarlamentarzysta Mario Mauro i za nim murem stoi premier Włoch - Silvio Berlusconi, który za swoim, czyli włoskim kandydatem od wielu miesięcy lobbuje gdzie się da. W sprawie obu kandydatów rozmawiać będą obaj premierzy we czwartek - 18 czerwca br. na szczycie Unii Europejskiej w Brukseli. Wcześniej, bo we środę - 17 czerwca br. nastąpi inauguracja nowej kadencji europarlamentu. Spotkają się wszyscy - 736 parlamentarzystów i "zapiszą" do frakcji. I tu, właśnie we frakcjach, rozgrywać się będzie prawdziwa polityka. Tak na prawdę naszym parlamentarzystom powinno najbardziej zależeć na obsadzeniu stanowisk komisarza i przewodniczących europarlamentarnych komisji oraz co chyba najważniejsze stanowisk przewodniczących lub wiceprzewodniczących frakcji, bowiem sytuację w Strasburgu i Brukseli można śmiało przyrównać do stosunków panujących w naszym rządzie (Komisja Europejska) i Sejmie (Europarlament). Realną politykę prowadzi się w partiach, potem w rządzie a na końcu w parlamencie.

Na czym więc najbardziej, z wiejskiego, rolniczego punktu widzenia powinno nam zależeć? Na obsadzeniu stanowiska komisarza ds. rolnictwa i rozwoju wsi oraz na stanowisku szefa największej frakcji - Partii Ludowej, która tak na prawdę ludowa jest tylko z nazwy. "Zapiszą" się do niej europosłowie z PO i PSL. Gdzie trafią posłowie z PiS? Do niewielkiej, liczącej coś koło 60 parlamentarzystów frakcji skupiającej m.in. konserwatystów brytyjskich, którzy już zapowiedzieli dążenie do całkowitej liberalizacji i deregulacji, co oznacza dążenie do radykalnego obcięcia dopłat dla rolnictwa, zmniejszeniu budżetu na rzecz Wspólnej Polityki Rolnej i likwidacji wszelkich ograniczeń w dostępie do europejskiego obszaru handlowego. Jeszcze kilka lat temu na WPR szło ponad połowa budżetu Unii Europejskiej. Teraz - około 40%. Powinno więc nam wszystkim zależeć na utrzymaniu dopłat i wysokich wydatków budżetowych na wsparcie rolnictwa europejskiego, w tym przede wszystkim odstającego technicznie i technologicznie polskiego rolnictwa i wsi. A o co w takim układzie chce zabiegać nasz, polski rząd? O objęcie stanowiska komisarza ds. przemysłu przez Janusza Lewandowskiego, ewentualnie - stanowiska komisarza ds. zagranicznych - przez Jacka Sarjusza Wolskiego lub stanowiska komisarza ds. rozwoju regionalnego - przez Danutę Huebner. Gdy wskazanie premiera "padnie" na ostatnią z wymienionych kandydatur miejsce posłanki w europarlamencie zajmie Tadeusz Ross - znany z telewizji jako Zulu Gula. Warto podkreślić, że wśród europarlamentarzystów znalazł się także Kazimierz Marcinkiewicz - przedsiębiorca zajmujący się w Polsce instalacjami gazowymi. Co znaczy  "dobre" nazwisko. Będzie też Adam Gierek - syn Edwarda. I Jarosław Wałęsa - syn Lecha. A w tym wszystkim kto zajmie się rolnictwem?

POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę