MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Jak się zmienią ceny w UE?

9 maja 2003

Czy po wejściu Polski do UE życie w Polsce stanie się droższe? – pytali śląscy emeryci i renciści
podczas spotkania z Danutą Hübner, poświęconego integracji europejskiej.

Minister ds. europejskich Danuta Hübner uspokajała: siła nabywcza emerytur nie zmieni się, czynsze nie wzrosną, a energia może nawet stanieć. Może nieznacznie podrożeć mleko i jego przetwory, tańsze będą za to produkty oparte na pszenicy i rzepaku – powiedziała.

Minister przyznała, że przy wprowadzaniu euro w krajach UE były próby "zaokrąglania" cen w górę, ale – jak policzono – średnio było to zaledwie ok. 0,2 proc. Według Hübner, kontrolowanie tego procesu i niedopuszczenie do podobnych zjawisk jest zadaniem władz.

Uspokajała, że do strefy euro Polska wejdzie najwcześniej w 2007 lub 2008 roku, wysokość emerytur będzie określana w euro przy zastosowaniu takiego samego przelicznika jak wysokość cen, nikt więc na tym nie straci. Ceny leków, wzrostu których obawia się wielu emerytów, będą nadal regulowane przez państwo.

Zdaniem minister Hübner, konkurencja nie dopuści do wzrostu cen artykułów przemysłowych. Na pewno – jak powiedziała – nie wzrosną czynsze za mieszkania, a w obiektach komercyjnych raczej się zmniejszą, ze względu na dużą ilość wolnych powierzchni. Prąd stanieje w związku z liberalizacją rynku energii.

 – Dzisiaj każdy, kto mówi, że ceny wzrosną, nadużywa faktów. Prawidłowości ekonomiczne i doświadczenia państw wstępujących do
UE nie pozwalają na takie wnioski – przekonywała minister.

Choć emeryci nie ukrywali swoich obaw, większość z nich w swoich wypowiedziach opowiadała się za wejściem Polski do Unii. Najczęściej mówili, że będą głosować na TAK dla lepszej przyszłości Polski i swoich wnuków.

Podczas spotkania pracownicy centrum informacji europejskiej przekonywali, że emeryci też skorzystają w UE. Np. do emerytury będzie wliczany również okres pracy w krajach Unii. Emeryci przebywający np. u rodziny za granicą będą mogli bez przeszkód korzystać ze świadczeń medycznych; teraz trzeba wykupić w tym celu dodatkowe ubezpieczenie. Nie będzie ograniczeń czasowych w wyjazdach zagranicznych.

 – To spotkanie utwierdziło mnie w przekonaniu, że trzeba głosować na TAK. Te wysokie ceny itp. – to wszystko negatywna propaganda. Po prostu będzie stabilizacja, może coś podrożeje, ale nie aż tak, jak niektórzy przewidują
– uważa emerytka, Eugenia Gorywoda. Jej zdaniem, to stereotyp, że grupa emerytów jest najmniej przekonana do integracji. – Na ogół jesteśmy za Unią, przecież to przyszłość dla naszych dzieci –  dodała.

 – Oczywiście, będę na TAK. Przekonuje mnie to, że w Unii jest nadzieja na poprawę. Bez Unii już mamy 10 lat i co się zmieniło? Nic. Widzę przyszłość dla młodych tylko w Unii, bo tu nie ma żadnych perspektyw – uważa 77-letni emeryt z Katowic.

Podobnego zdania była 68-letnia emerytka z Dąbrowy Górniczej. – Naszemu pokoleniu raczej nie będzie lepiej w Unii, może nawet gorzej. Ale trzeba kierować się nadzieją. W 1945 wszyscy mieli nadzieję, że będzie lepiej, to samo w 1989. Może teraz się uda, w Unii – powiedziała.

Ale nie wszystkich przekonał argument, że emeryci powinni poprzeć integrację, nie tyle myśląc o korzyściach dla siebie, ile
o przyszłych pokoleniach. – Co mi to da, emerytowi, że za parę lat moje dziecko będzie miało lepiej (...) Ja muszę zabezpieczyć byt temu dziecku i wnukowi do momentu, kiedy u nas zacznie podnosić się stopa życiowa – uważa 57-letni Ignacy Surma. Na spotkanie z minister Hübner przyszedł, aby – jak powiedział – dowiedzieć się, o ile spadnie stopa życiowa po wejściu do UE. – Wiem, że spadnie. Jest projekt zamrożenia emerytur i rent, zdrożeją leki, zdrożeje żywność, wzrosną czynsze za mieszkania. Chciałbym wiedzieć, ile stracimy –
powiedział.

Śląskie spotkanie zorganizował Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Wystąpienie minister Hübner poprzedziła gorąca dyskusja. Emeryci mieli m.in. pretensje do rządu o niewystarczającą opiekę socjalną i niskie świadczenia. Padały też głosy, że emeryci, podobnie jak rolnicy, powinni otrzymać... dopłaty z UE.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę