Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Jak produkować żywność?

7 kwietnia 2009
Tradycyjna, ekologiczna, czy zmodyfikowanych genetycznie? Czy wiemy, skąd pochodzi żywność, którą jemy? W UE mamy ogromny wybór jedzenia, ale trzeba też wybrać, jak ma być produkowane, przetwarzane, pakowane i sprzedawane. Jakich standardów powinno się wymagać od rolników i producentów żywności? Czy wiemy wystarczająco dużo, aby podjąć świadome decyzje?
W 1997 roku genetycy z Edynburga ujawnili, że rok wcześniej przyszła na świat owca Dolly - pierwszy duży ssak sklonowany przez człowieka.
Sukcesy bioinżynierii trafiły do gazet a o klonowaniu zaczęliśmy rozmawiać przy kolacji. Być może na rozmowach się nie skończy.
Szynka ze sklonowanej świni i mleko od sklonowanej krowy mogą wkrótce trafić na
nasze stoły. Posłom nie w smak taka perspektywa. Dlatego Parlament Europejski domaga się zakazu sprzedaży żywności pochodzącej ze sklonowanych zwierząt. Również żywność podlegająca przetworzeniu w procesach wykorzystujących nanotechnologie, będzie objęta oceną ryzyka przed uzyskaniem zezwolenia na wprowadzenie do obrotu.
Parlament przyjął też nowe prawo, które zwiększy asortyment środków ochrony roślin w krajach członkowskich, wprowadzając jednocześnie zakaz stosowania niektórych substancji chemicznych wykorzystywanych przy ich produkcji. Przewidziane są także rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo użytkowania środków ochrony roślin.
Zabronione będzie stosowanie substancji mutagennych, rakotwórczych, toksycznych i powodujących zaburzenia endokrynologiczne, chyba że ich wpływ na zdrowie ludzkie w praktyce będzie nieistotny.W stosunku do substancji, które mogą wywoływać ryzyko rozwojowych neurotoksycznych lub immunotoksycznych właściwości u ludzi obowiązywać będą podwyższone standardy bezpieczeństwa. Substancje nie spełniające powyższych kryteriów będą mogły uzyskać zgodę na wprowadzenie do obrotu na okres do 5 lat, jeśli ich stosowanie jest niezbędne do skutecznej walki z poważnymi zagrożeniami dla zdrowia roślin.
Substancje, które mogą być zastąpione mniej toksycznymi odpowiednikami będą zatwierdzane tylko na 3 lata, aby zachęcić do szerszego stosowania ich bezpieczniejszych odpowiedników.
Nie będzie można też stosować substancji, które mogą powodować zagrożenie
dla rozwoju lub przeżycia pszczół.
Nasze zdrowie w dużym stopniu zależy od tego, co jemy. Kupując zdrową, ekologiczną żywność chcemy uchronić siebie i nasze rodziny przed wpływem szkodliwych środków stosowanych w rolnictwie. Robimy to również z obawy przed modyfikacjami genetycznymi na talerzu. Skąd jednak będziemy mieli pewność, że nasz pomidor ekologiczny jest nie tylko z nazwy, nadanej przez nieuczciwego producenta? Dlatego posłowie chcą, żeby sprawdzone produkty zostały dla klientów oznakowane specjalnym unijnym logo.
Produkt "ekologiczny" musi być wytworzony w zgodzie z naturalną równowagą systemu przyrody. Powinien powstawać w warunkach nie szkodzących czystości środowiska ani bioróżnorodności.Niedopuszczalne jest więc stosowanie nawozów sztucznych i pestycydów.W uprawie ekologicznej wykorzystuje się w zamian metody biologiczne, mechaniczne oraz naturalne nawozy.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę