Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Jak MRiRW przygotowuje się do prezydencji w UE?

19 stycznia 2009
Już za niecałe 2,5 roku polska administracja, w tym Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, będzie przez 6 miesięcy przewodniczyć Unii Europejskiej (od 1 lipca do 31 grudnia 2011 r.). Pełnienie przewodnictwa w Unii jest funkcją prestiżową, podnoszącą rangę kraju sprawującego prezydencję, ale to przede wszystkim ogromne wyzwanie organizacyjne. Udane przewodnictwo może zwiększyć znaczenie Polski na unijnej arenie, a osiągnięcie przez polską administrację  wymaganej przy okazji pełnienia przewodnictwa skuteczności i efektywności organizacyjnej pomoże wypracować i „przetestować” skuteczny model realizacji polskich uzasadnionych interesów narodowych w UE.
Prezydencja Polski oznaczać będzie miedzy innymi, że polski minister ds. rolnictwa przez pół roku będzie kierować sprawami Wspólnej Polityki Rolnej. MRiRW już przystąpiło do przygotowań organizacyjnych i merytorycznych.  W dniu 3 października 2008 r. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podpisał Zarządzenie nr 24 w sprawie powołania zespołu do spraw koordynacji przygotowań resortu oraz jednostek podległych lub nadzorowanych do realizacji zadań związanych z przejęciem przez Polskę przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej.
Wyznaczone zostały osoby kontaktowe w celu usprawnienia przepływu informacji między MRiRW a Pełnomocnikiem Rządu ds. Prezydencji, innymi resortami oraz jednostkami podległymi i nadzorowanymi przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawach bieżących oraz uzgadnia niania stanowisk.

Opracowane zostały następujące dokumenty:
1. Wstępne propozycje tematów, istotnych dla sektora rolno-spożywczego i rybołówstwa, które w przyszłości mogłyby stanowić priorytety polskiej Prezydencji.
2. Wstępne propozycje przewidywanych przez resort rolnictwa i rybołówstwa spotkań ministerialnych i eksperckich oraz konferencji, które powinny odbyć się w czasie Prezydencji.
3. Wstępny imienny wykaz ekspertów, którzy będą zaangażowani w resorcie rolnictwa i rybołówstwa w prawidłowe przygotowanie i prowadzenie Prezydencji, z przyporządkowaniem do określonej kategorii zadań oraz Grup Roboczych Rady UE.
Podkreślić należy, że Polska prezydencja w Unii Europejskiej będzie sprawowana nie tylko po raz pierwszy, ale również według nowych zasad traktatowych. Oznacza to, że mimo słabego doświadczenia nasz kraj będzie ten obowiązek pełnił w okresie tworzenia nowych nieformalnych reguł sprawowania funkcji prezydencji oraz rywalizacji kompetencyjnej między prezydencją narodową a urzędem Przewodniczącego Rady. Stawia to szczególne wyzwania przed polską  administracją. Kształt polskiej prezydencji odnosi się bezpośrednio do polskiej strategii obecności w Unii, w tym do polskiej wizji rozwoju Wspólnej Polityki Rolnej. Przed pracownikami urzędu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi  stoi zatem wielkie wyzwanie.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę