Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Integrować się mimo kryzysu

6 czerwca 2005

Kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder oraz prezydent Francji Jacques Chirac opowiedzieli się za kontynuacją procesu ratyfikowania konstytucji Unii Europejskiej, mimo jej odrzucenia przez Francuzów i Holendrów.

Obaj politycy rozmawiali ponad dwie godziny wczoraj wieczorem w Berlinie o przyszłości Unii. Było to pierwsze niemiecko- francuskie spotkanie na szczycie po fiasku referendów konstytucyjnych we Francji (29 maja) i Holandii (1 czerwca).

Schroeder i Chirac byli zgodni, że mimo kryzysu nie wolno rezygnować z projektu europejskiej integracji i "pozostawić Europy samej sobie" - powiedział po spotkaniu rzecznik niemieckiego rządu Bela Anda. - Każdy naród ma prawo do wypowiedzenia się - dodał.



Najważniejsze jest obecnie "wyraźne opowiedzenie się po stronie Europy" - dodał rzecznik. Podkreślił, że obaj politycy traktują Unię jako "gwarancję pokoju, wolności, dobrobytu i demokracji w Europie".

Schroeder i Chirac uważają, że w obecnej sytuacji narodowe egoizmy członków UE nie powinny odgrywać żadnej roli - podkreślił Anda. - Niemcy gotowe są do kompromisu w sprawie unijnego budżetu na lata 2007-2013 - zapewnił.

Dodał, że Berlin wykaże kompromisową postawę podczas najbliższego szczytu UE, 16-17 czerwca, w Brukseli. - Wszyscy muszą wykonać ruch - zastrzegł.

Rzecznik francuskiego prezydenta, Jerome Bonnafont uznał sprawy finansowe za najważniejszy temat czerwcowego szczytu.

Bonnafont odpowiedział wymijająco na pytanie, czy Paryż byłby gotów zrezygnować z części dopłat dla rolników. - Należy dotrzymywać zawartych umów - zauważył.

Anda, pytany czy Niemcy i Francja będą nalegać na likwidację rabatu dla Wielkiej Brytanii, powiedział: "Nie chcę wymieniać żadnego kraju z nazwy. Niemcy liczą na to, że wszystkie państwa Unii wykażą postawę kompromisową".

Zdaniem rzeczników, obaj politycy uważają, że władze powinny poważniej traktować obawy obywateli wobec zagrożeń związanych z europejską integracją. Wynik referendów we Francji i Holandii jest wyzwaniem dla Unii - powiedział Bonnafont. - Trzeba znaleźć odpowiedzi natury ekonomicznej, socjalnej i politycznej na to wyzwanie - dodał.

Chirac i Schroeder będą kontynuowali dialog na tematy europejskie 10 czerwca w Paryżu.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę