Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Przewodniczący Copa z wizytą w Stanach Zjednoczonych

14 października 2015


Nowy przewodniczący Copa podkreśla potrzebę intensyfikacji transatlantyckich negocjacji handlowych (TTIP) i odwrócenia działań Waszyngtonu polegających na nałożeniu dodatkowych opłat celnych na masło i śmietanę eksportowane z UE.


W czasie piątkowej wizyty w Stanach Zjednoczonych nowy przewodniczący Copa Martin Merrild podkreślił potrzebę intensyfikacji rozmów mających na celu podpisanie umowy o wolnym handlu między UE i USA (TTIP). Zwrócił uwagę, że korzyści powinni odnieść partnerzy po obu stronach Atlantyku. Powiedział, że posunięcie Waszyngtonu zmierzające do nałożenia opłat celnych na eksport masła i śmietany z USA wymaga ponownego przemyślenia.

Przemawiając do amerykańskich polityków i przedstawicieli rolników w Waszyngtonie, pan Merrild zaznaczył: „Jako przewodniczący Copa, będę nalegał na silną strategię eksportową zmierzającą do otwarcia nowych rynków i utrzymam proaktywną postawę Copa w rozmowach o wolnym handlu między UE i USA (TTIP). Negocjacje muszą zostać zintensyfikowane, szczególnie w kontekście porozumienia w sprawie partnerstwa trans-pacyficznego zawartego przez ministrów handlu 12 krajów regionu Pacyfiku”.

„Jednak kwestionuję udział Ameryki w wolnej wymianie handlowej, jeśli ma on odbić się niekorzystnie na sektorze mleka UE przez podwyższone opłaty celne za eksportowane z UE masło i śmietanę. Nie widzę uzasadnienia takich działań, w sytuacji gdy eksportujemy do USA niewielkie ilości rzędu np. 8000 ton masła. Ponadto, nadal nie możemy eksportować znaczącej ilości wołowiny do USA, mimo że władze amerykańskie zgodziły się w zeszłym roku na dopuszczenie eksportu europejskiej wołowiny na rynek USA”.

„Niemniej jednak widzę liczne możliwości po obu stronach Atlantyku, jakie otworzą się dzięki umowie o wolnym handlu. USA to nasz najważniejszy partner handlowy i jestem pewien, że wszyscy możemy wiele zyskać na umowie. Jeżeli rozmowy mają odnieść sukces, bariery pozataryfowe i zbędne przeszkody w handlu muszą zostać usunięte, jako że jesteśmy przekonani, że trzy czwarte zysku z umowy handlowej zostanie wygenerowane dzięki zniesieniu tych barier. Zorganizujemy także konferencję prasową na temat negocjacji transatlantyckich między UE i USA (TTIP) w dniu 14 października, aby przedstawić nasze stanowisko przed kolejną rundą negocjacji w Miami na Florydzie”.

POWIĄZANE

W I połowie 2015 roku odnotowano wzrost wolumenu i zwyżkę wartości wywozu płynne...

Eksport do Wielkiej Brytanii, drugiego najważniejszego odbiorcy polskich produkt...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę