Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Eksporterzy z opolskiego wkrótce podbiją rynki Dalekiego Wschodu i Afryki?

9 listopada 2015
Unia Europejska, Bliski, Środkowy i Daleki Wschód oraz Afryka - eksporterzy z Opolszczyzny właśnie te rynki uznają za najbardziej perspektywiczne dla swojej działalności. Jednocześnie są oni świadomi zagrożeń związanych z handlem zagranicznym, a jako największe z nich wskazują niewiarygodnych partnerów biznesowych. Takie wnioski płyną z ankiety przeprowadzonej podczas konferencji, która odbyła się w ramach Programu Rozwoju Eksportu, przygotowanego przez Bank Zachodni WBK wspólnie z partnerami merytorycznymi. Aby uniknąć potencjalnych problemów, firmy zainteresowane ekspansją zagraniczną mogą korzystać z szeregu narzędzi ułatwiających wejście na nowe rynki.

„Według naszych analiz, wśród 20 rynków, na których polski eksport odnotował w ubiegłym roku największe wzrosty, znalazły się m.in. Zjednoczone Emiraty Arabskie, Algieria czy Arabia Saudyjska” – mówi Paweł Dajewski, dyrektor Centrum Bankowości Korporacyjnej Banku Zachodniego WBK we Wrocławiu. „Przygotowany przez nas wspólnie z partnerami merytorycznymi Program Rozwoju Eksportu, w ramach którego odbyła się opolska konferencja, ma stanowić praktyczne wsparcie dla przedsiębiorców, którzy planują rozszerzenie swojej działalności o nowe rynki – niezależnie, czy jest to Europa, czy inne kontynenty” – dodaje Paweł Dajewski.

Chociaż eksport poza granice Unii Europejskiej stale rośnie, to czołówka partnerów handlowych polskich przedsiębiorców nadal zdominowana jest przez firmy ze sprawdzonych i nieodległych rynków. W trend ten wpisują się również eksporterzy z województwa opolskiego. Z danych wywiadowni gospodarczej Bisnode wynika, że wśród 8 największych odbiorców regionalnych towarów i usług zdecydowanym liderem są Niemcy. Do naszych zachodnich sąsiadów trafia prawie 40% opolskiego eksportu. Na drugim miejscu znajdują się Czechy z udziałem na poziomie ok. 17%. W czołowej 8 znaleźć można jeszcze Ukrainę, Słowację, Holandię czy Francję.

Eksporterzy z województwa opolskiego, uczestniczący w przeprowadzonej podczas konferencji ankiecie, wskazali najbardziej perspektywiczne dla swojej działalności rynki zagraniczne. Na pierwszym miejscu nie było niespodzianek - ponad 30% biorących udział w głosowaniu wybrało kraje Unii Europejskiej. Jednak tuż za nimi uplasowały się państwa Dalekiego Wschodu (prawie 19% wskazań), Afryki oraz Bliskiego i Środkowego Wschodu (po 16% głosów).

Opolscy przedsiębiorcy zwrócili również uwagę na największe zagrożenia związane z działalnością eksportową. Najpoważniejszym z nich, według uczestników konferencji, są niewiarygodni partnerzy biznesowi. Ten problem wskazało prawie 50% biorących udział w wydarzeniu. „Dokładna analiza potencjalnego kontrahenta pozwala na szybką weryfikację jego sytuacji finansowej, a co za tym idzie – jego najbliższej przyszłości” – mówi Robert Kremser, Dyrektor Rozwoju Biznesu w Bisnode Polska. Polscy przedsiębiorcy coraz częściej korzystają z raportów handlowych, które pozwalają na porównanie podmiotu do konkurentów ze swojej branży. Jest to również doskonałe źródło wiedzy na temat powiązań kontrahenta z innymi firmami oraz jego moralności płatniczej. A z tym, jak wynika z danych Bisnode, nie jest najlepiej – w Europie na czas płaci się jedynie 37,6% faktur.

Innym zagrożeniem, które wskazali uczestnicy konferencji, jest ryzyko walutowe. „Na szczęście istnieją narzędzia, które uchronią firmę przed wahaniami kursowymi, a co za tym idzie – przed mniejszą marżą i spadkiem zysków” - podkreśla Paweł Dajewski. Jednym z rozwiązań, którym mogą posiłkować się eksporterzy, są na przykład transakcje FORWARD. Zabezpieczają one kurs kupna lub sprzedaży waluty w przyszłości. Z kolei w przypadku kontraktów długoterminowych sprawdzą się transakcje opcyjne, które dają klientom prawo do wymiany waluty w przyszłości po określonym już dziś kursie. „Umiejętne zarządzanie ryzykiem walutowym zapewnia większą przewidywalność prognoz finansowych” – dodaje Paweł Dajewski.

Eksporterzy z województwa opolskiego obawiają się również zatorów płatniczych. Według ekspertów KUKE S.A., ponad 1/3 przedsiębiorstw świadomie wydłuża kredyt kupiecki, co jest jednym z głównych powodów opóźnień w płatnościach. W takiej sytuacji pomocne może okazać się ubezpieczanie należności, ograniczające ryzyko braku płatności w handlu zagranicznym. Innym oferowanym rozwiązaniem jest ubezpieczenie kredytu dla nabywcy, które umożliwia uzyskanie finansowania dla eksportu dóbr i usług kapitałowych, a także projektów inwestycyjnych realizowanych za granicą. Stabilna sytuacja finansowa jest niezwykle ważna, ponieważ pozwala eksporterowi na rozszerzenie działalności o nowe rynki i nowych odbiorców.

***

Program Rozwoju Eksportu


Program Rozwoju Eksportu realizowany jest przez Bank Zachodni WBK wspólnie z partnerami merytorycznymi: Bisnode, Google oraz Korporacją Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych S.A. Celem Programu jest wsparcie polskich przedsiębiorców w ich działalności na rynkach międzynarodowych. W maju i czerwcu 2015 roku, w ramach inauguracji Programu, odbył się cykl 12 konferencji w największych polskich miastach. Wzięło w nich udział prawie 700 przedstawicieli firm reprezentujących szerokie spektrum branż. Program Rozwoju Eksportu objęty został honorowymi patronatami Ministra Gospodarki oraz Ministra Spraw Zagranicznych.


POWIĄZANE

W I połowie 2015 roku odnotowano wzrost wolumenu i zwyżkę wartości wywozu płynne...

Eksport do Wielkiej Brytanii, drugiego najważniejszego odbiorcy polskich produkt...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę