aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

IACS - rząd uspokaja, a parlamentarna opozycja straszy

20 maja 2003

Czy polscy rolnicy mogą nie otrzymać dopłat bezpośrednich?

Zdaniem rządu nic takiego nam nie grozi. Mniej optymistyczna jest parlamentarna opozycja, która uważa, że opóźnienia w wypełnianiu zobowiązań Polski wobec Unii Europejskiej grożą wprowadzeniem tzw. klauzul ochronnych. Rząd ripostuje, że tak korzystnych klauzul nie wynegocjował żaden kraj kandydujący.

Powód, dla którego Bruksela mogłaby odmówić wypłacenia dopłat bezpośrednich jest jeden, ale za to bardzo poważny – opóźnienia w budowie systemu IACS.

Unia Europejska tutaj daje wyraźne sygnały, że jeżeli nie będzie systemu identyfikacji, to nie będzie dopłat – mówi Wojciech Mojzesowicz z Sejmowej Komisji Rolnictwa.

Unia mogłaby wstrzymać wypłaty dopłat na podstawie tzw. klauzul ochronnych.

Największym problem są to klauzule ochronne, które są w traktacie akcesyjnym wpisane na wniosek rządu holenderskiego, które mówią, że jeśli nie będziemy mieli IACS-u, to możemy zostać pozbawieni dopłat – powiedział Piotr Krutul z Ligi Polskich Rodzin.

Rząd zapewnia, że 55–cioprocentowe dopłaty już w pierwszym roku członkostwa są bardzo prawdopodobne. Przyznaje jednak, że nie zbudowanie na czas IACS -u spowoduje spore problemy.

Naszym celem jest dołożenie wszelkich starań, aby do zastosowania takich klauzul nie doszło, szczególnie tych, które miałyby obniżać korzyści dla naszych rolników – mówi Jerzy Plewa, wiceminister rolnictwa. Podkreślił on, że klauzule można też wprowadzić na wniosek rządu polskiego, na przykład gdyby po 1 maja 2004 roku gwałtownie wzrósł import żywności do Polski z pozostałych krajów Unii. W sytuacji, kiedy wystąpiłyby zakłócenia, Polska ma prawo wprowadzić pewne działania ochronne. Taka deklaracja istnieje tylko w odniesieniu do rolnictwa polskiego.

A te działania ochronne to nic innego, jak czasowe wprowadzenie ceł na niektóre artykuły rolne. Z kolei, gdyby Bruksela uznała, że nie zdążyliśmy na czas dostosować do unijnych norm mleczarni oraz zakładów mięsnych, wtedy Unia mogłaby utrzymać kontrolę towarów na granicy z Polską.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę