Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

IACS – płatności bezpośrednie

19 czerwca 2002

W ramach realizacji Narodowego Programu Przygotowania do Członkostwa Polska zobowiązała się dostosować do wymagań UE, aby w momencie akcesji rolnictwo polskie objęte zostało płatnościami bezpośrednimi w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Narodowy Program Przygotowania do Członkostwa jest dokumentem, który określa harmonogram działań dostosowawczych Polski w latach 1998-2002, aż do uzyskania pełnego członkostwa w Unii Europejskiej. NPPC został zaakceptowany przez Komitet Integracji Europejskiej 29 kwietnia 1998 oraz przyjęty przez Radę Ministrów 23 czerwca 1998.

Płatności bezpośrednie wypłacane rolnikom w unii stanowią element stabilizacji dochodów rolniczych. Naliczania dokonuje się odpowiednio do powierzchni upraw. Reforma Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) Unii Europejskiej zmieniła sposoby finansowego wspierania rolnictwa. Reformy w tym przypadku oznaczały zmiany polityki rolnej państw członkowskich w kierunku bezpośrednich wypłat kompensacyjnych dla rolników. Zmiany te wymagały odpowiedniej adaptacji systemów administracji rolnej, czyli utworzenia Zintegrowanego Systemu Zarządzania i Kontroli (angielska nazwa systemu brzmi: Integreted Administration Control System).

W skład płatności bezpośrednich wchodzą dopłaty do produkcji roślinnej, zwierzęcej oraz dopłaty z tytułu odłogowania gruntu. Kolejnym elementem wspierającym rolnictwo w ramach WPR są środki towarzyszące, na które składają się dopłaty rolno-środowiskowe, dopłaty z tytułu zalesień, wcześniejsze emerytury, dopłaty do obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania. Środki te pochodzą z UE oraz państw członkowskich.

Włączenie polskiego rolnictwa do systemu Wspólnej Polityki Rolnej wymaga wielu zmian legislacyjnych i instytucjonalnych w organizacji poszczególnych rynków produktów rolnych. W związku z tym Polska musi spełnić cztery warunki:

  1. Zorganizować systemu zarządzania i kontroli (IACS), który będzie obejmował administrowanie systemem dopłat wyrównawczych, rejestrowanie i identyfikacje zwierząt.
  2. Stworzyć jednolity system rachunkowości rolniczej (FADN).
  3. Zreorganizować krajowy system informacji i sytuacji na rynkach rolnych.
  4. Przygotować do wprowadzenia w życie mechanizmów rynkowych Wspólnej Polityki Rolnej (WPR).

Polskie rolnictwo będzie mogło skorzystać z dopłat dla rolnictwa, gdy wdrożony zostanie system zapewniający skuteczną realizację płatności wynikających ze Wspólnej Polityki Rolnej, który również skuteczne eliminował będzie nieprawidłowości w zakresie wypłat płatności bezpośrednich.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę