Ustalono datę wdrażania systemu zarządzania bezpieczeństwem zdrowotnym żywności (HACCP). Sejm odrzucił propozycję przyspieszenia wdrażania z 1 maja na 1 stycznia 2004 roku.
Oznacza to, że przedsiębiorcy muszą rozpocząć jego wdrażanie od dnia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Nie jest jednak określony termin, do którego proces ten ma się zakończyć.
Jak dotąd system zarządzania bezpieczeństwem zdrowotnym żywności obowiązywał w Polsce dla dużych przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 250 pracowników. Nowelizacja ustawy o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia, nakłada jednak obowiązek rozpoczęcia wdrażania systemu HACCP również na małe i średnie firmy z branży żywieniowej.
System ten polega na identyfikacji i ocenie zagrożeń związanych z różnymi fazami procesu produkcji wyrobów rolno-spożywczych, co z kolei pozwala określić środki niezbędne dla opanowania zagrożeń, w celu zagwarantowania bezpieczeństwa żywnościowego. Scharakteryzuje on branże spożywczą i będzie stanowił klucz do wprowadzania zmian w każdym zakładzie.
Nie należy się jednak ociągać z wdrażaniem HACCP, gdyż im szybciej Państwa firma będzie mogła pochwalić się certyfikatem HACCP, tym bardziej wzrośnie zaufanie klientów do jakości oferowanych produktów. W przyszłości zaś certyfikat będzie standardem, nie zaś pozytywnym wyróżnikiem.
Co istotne, z punktu widzenia przedsiębiorstw stojących przed tym obowiązkiem, wdrażanie HACCP nie jest trudne i kosztowne.
Istotne jest także i to, że obowiązek wprowadzenia wiąże przedsiębiorców co prawda dopiero od 1 maja 2004, jednak w chwili obecnej przedsiębiorstwa, które posiadają już ten system, używają go jako elementu promocyjnego. Każdy kto opracował u siebie HACCP staje się automatycznie przedsiębiorcą bezpieczniejszym i wiarygodniejszym, zarówno dla kontrahenta jak i dla klientów.