Z apelem o przekazywanie "rzetelnej informacji o zadaniach stojących przed gminami przed przystąpieniem Polski do UE" zwrócił się do premiera Leszka Millera Związek Gmin Wiejskich RP (ZGW RP).
Informację tę przekazano we wtorek 23 września w Warszawie podczas konferencji "Europejski dialog gmin wiejskich o ochronie środowiska". ZGW RP zaapelował też do rządu o informację, w jakiej formie pomoc ma być udzielona. Działacze związku nie są zadowoleni z pracy administracji centralnej współpracującej z samorządami. W liście do premiera napisali: "Zdajemy sobie sprawę, że w obecnym okresie jest duże natężenie prac w szeregu instytucji rządowych związanych z przygotowaniem Polski do akcesji, w tym m.in. w zakresie wykorzystania funduszy europejskich. Praca ta jednak będzie bezowocna, jeżeli z odpowiednim wyprzedzeniem nie przygotujemy odbiorców funduszy europejskich do ich absorpcji".
"Ponieważ nie po raz pierwszy spotykamy się z taką ignorancją instytucji rządowych, uprzejmie prosimy Pana Premiera o interwencję" - czytamy dalej w liście. Przewodniczący związku Mariusz Poznański poinformował, że przygotowywany jest także raport dotyczący trudności w realizacji procedur programu Sapard i współpracy gmin z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Raport miałby posłużyć uniknięciu błędów w przyszłości - powiedział.
Jego zdaniem, ponad 4000 wniosków złożonych przy III edycji programu Sapard dowodzi, że samorządy chcą korzystać z pomocy unijnej, jednak "kończą się im możliwości współfinansowania tych projektów przy obecnych możliwościach jednostek samorządowych"
Zdaniem przewodniczącego, - ogólnodostępne informacje nie są dla gmin wystarczające. Podkreślił szczególnie niejasną perspektywę finansową gmin wobec braku nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Do 15 listopada wójtowie muszą złożyć projekty budżetów gminnych na rok 2004, tymczasem zmiany w ustawach podatkowych uniemożliwiają oszacowanie przyszłych wpływów.
Wtorkowa konferencja poświęcona była podsumowaniu wyników realizowanego przez ZGW RP projektu finansowanego z funduszy Phare ACCESS 2000. Omówiono problemy związane z realizacją gminnych zadań z zakresu ochrony środowiska oraz obowiązujące regulacje dotyczące ochrony środowiska w Unii Europejskiej.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele Duńskiego Związku Władz Lokalnych i samorządów niemieckich. Wg Uwe Lorenzena z Danii, "coraz większego znaczenia dla polskich samorządów będzie nabierać fakt, że decyzje ich dotyczące będą podejmowane także na szczeblu europejskim". Lorenzen podkreślił, że "w przypadku ustawodawstwa związanego z ochroną środowiska, około 70 proc. decyzji zapada w Brukseli".
Do Związku Gmin Wiejskich RP należy prawie 1/3 gmin wiejskich w kraju.