Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Gminy wiejskie chcą przygotować się do wejścia do UE

24 września 2003

Z apelem o przekazywanie "rzetelnej informacji o zadaniach stojących przed gminami przed przystąpieniem Polski do UE" zwrócił się do premiera Leszka Millera Związek Gmin Wiejskich RP (ZGW RP).

Informację tę przekazano we wtorek 23 września w Warszawie podczas konferencji "Europejski dialog gmin wiejskich o ochronie środowiska". ZGW RP zaapelował też do rządu o informację, w jakiej formie pomoc ma być udzielona. Działacze związku nie są zadowoleni z pracy administracji centralnej współpracującej z samorządami. W liście do premiera napisali: "Zdajemy sobie sprawę, że w obecnym okresie jest duże natężenie prac w szeregu instytucji rządowych związanych z przygotowaniem Polski do akcesji, w tym m.in. w zakresie wykorzystania funduszy europejskich. Praca ta jednak będzie bezowocna, jeżeli z odpowiednim wyprzedzeniem nie przygotujemy odbiorców funduszy europejskich do ich absorpcji".

"Ponieważ nie po raz pierwszy spotykamy się z taką ignorancją instytucji rządowych, uprzejmie prosimy Pana Premiera o interwencję" - czytamy dalej w liście. Przewodniczący związku Mariusz Poznański poinformował, że przygotowywany jest także raport dotyczący trudności w realizacji procedur programu Sapard i współpracy gmin z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Raport miałby posłużyć uniknięciu błędów w przyszłości - powiedział.

Jego zdaniem, ponad 4000 wniosków złożonych przy III edycji programu Sapard dowodzi, że samorządy chcą korzystać z pomocy unijnej, jednak "kończą się im możliwości współfinansowania tych projektów przy obecnych możliwościach jednostek samorządowych"

Zdaniem przewodniczącego, - ogólnodostępne informacje nie są dla gmin wystarczające. Podkreślił szczególnie niejasną perspektywę finansową gmin wobec braku nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Do 15 listopada wójtowie muszą złożyć projekty budżetów gminnych na rok 2004, tymczasem zmiany w ustawach podatkowych uniemożliwiają oszacowanie przyszłych wpływów.

Wtorkowa konferencja poświęcona była podsumowaniu wyników realizowanego przez ZGW RP projektu finansowanego z funduszy Phare ACCESS 2000. Omówiono problemy związane z realizacją gminnych zadań z zakresu ochrony środowiska oraz obowiązujące regulacje dotyczące ochrony środowiska w Unii Europejskiej.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele Duńskiego Związku Władz Lokalnych i samorządów niemieckich. Wg Uwe Lorenzena z Danii, "coraz większego znaczenia dla polskich samorządów będzie nabierać fakt, że decyzje ich dotyczące będą podejmowane także na szczeblu europejskim". Lorenzen podkreślił, że "w przypadku ustawodawstwa związanego z ochroną środowiska, około 70 proc. decyzji zapada w Brukseli".

Do Związku Gmin Wiejskich RP należy prawie 1/3 gmin wiejskich w kraju.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę